logo

reklam
03 Nisan 2017

GİRESUN GÜNLERİ SONA ERDİ

Yenikapı’da düzenlenen 11. Giresun Tanıtım Günleri’nin açılış töreni Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Bülent Bektaşoğlu, İstanbul Milletcvekili Hasan Turan, Belediye Başkanı Kerim Aksu, İl Genel Meclisi Başkanı Mürşit Gürel ve Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve kaymakamlar, belediye başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri ve İstanbul'da yaşayan Giresunluların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Giresunluları bu önemli etkinliğinde CHP Genel Başkan Başdanışmanı Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da yalnız bırakmadı. 
Tören öncesinde stantları gezen protokol üyeler burada Giresunlularla sohbet etme imkanı buldular. 

Musa Uzun'un sunuculuğunu yaptığı açılış törenine ise Bakan Eroğlu'nun verdiği mesajlar damgasını vurdu. Eroğlu'nun her cümlesinde ve hizmetleri anlatırken mutlaka 'evet diyoruz' değil mi diye onaylatmaya çalışması yadırgandı. CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu ise  Bakan'a oturduğu yerde Hayırlı olsun diye laf attı.Giresun’un İstanbul’a en fazla göç veren iller arasında üçüncü sırada yer aldığını hatırlatan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, bu nüfusu memleket adına avantaja dönüştürmek gerektiğini kaydetti.
Bektaşoğlu “İstanbul’da yaklaşık 590 binin üzerinde Giresunlu yaşıyor. Giresun göç veren bir il. Giresun’da ise birkaç yıl içinde 500 bin olan nüfus 400 binlere düştü. İstanbul’daki hemşehrilerimiz tatillerini memleketlerinde geçirsin hatta gelirken yanlarında bir arkadaşını dostunu turist olarak getirsin istiyoruz. Bu göçü tersine çevirelim“ dedi.

CHP milletvekilinin "kurtuluş savaşına iki gönüllü alayla katılan ve Cumhuriyetin kurulması ve yaşatılmasında önemli katkıları olan Giresun'a şeref madalyası verilmesi için önerge verdim. Buna herkesten destek istiyorum" sözleri büyük alkış aldı.  
Giresun dışında yaşayan gurbetçilerin memleketleriyle kültürel bağlarını kesmemeleri gerektiğini ifade eden Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise “Buradaki amaç Giresunlu olup da İstanbul’da yaşamak zorunda kalanların kültürel bağlarını memleketleriyle koparmamalarını sağlamkatır. Çıkış noktası çok iyi. Ülke içerisinde göç hareketinin en fazla olduğu il Giresun’dur. Ancak hemşehrilerimiz kendi memleketlerinde yaşam imkanı bulabilseydi buralara gelmek zorunda kalmazlardı. Ancak bu göç sorunu bölgesel teşvikle aşılabilir” diye konuştu.

Öte yandan CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun Federasyon Başkanı Mehmet Kuğu'nun talimatıyla selamlama konuşması yaptırılmamasına Giresunlular tepki gösterdi.   

Tören sahnedeki seromoniyle sona erdi .

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?