Giresun

GİRESUN GÜNCEL GAZETESİ YAYINDA…

Giresun geçtiğimiz hafta yeni bir yerel günlük bir gazeteye daha kavuştu: Giresun Güncel…
Giresun Güncel Haber Gazete Matbacılık Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi bünyesinde kurulan gazete, yayın hayatına başladı.Görele’de haftalık olarak yayımlanan Gazeteci Ahmet Bilge’ye ait Sisdağı Haber Gazetesi’nin Giresun merkeze taşınmasıyla kurulan gazete, İş İnsanı Mehmet Güngör’ün imtiyaz sahipliğinde günlük olarak yayımlanacak. Gazetenin künyesinde; Genel Yayın Yönetmeni olarak Ufuk KEKÜL, Yazıişleri Müdürü Suriri KILIÇ, Haber Müdürü Ercan TARI, Spor Müdürü Ali AKTEN, Editör Salih ŞAHİN olarak belirtildi.
Gazetede, yazı kadrosunun dışında Ahmet Bilge, Kamil Patan’ın yanı sıra, pek çok isim de köşe yazılarıyla okurla birlikte olacak.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Ufuk Kekül, ilk yazısında gazeteyle ilgili görüş ve hedeflerini şu biçimde anlattı.

BAŞLARKEN
Bu ilk sayımız…
Dolayısıyla buraya yazacağımız her şey çok önemli; Türk ve Giresun basın tarihine kalıcı notlar düşmek anlamı taşıyor.
Yıllar sonra bugün yazdıklarımızla hatırlanacağız ve kendimizi kıyaslayacağız.
Bu nedenle ‘başlarken’ ilk sözlerimizi, cümlelerimizi özenle seçiyoruz.
Sözlerin vebali ve bağlayıcı hükmünün farkındayız.
Yapamayacağımızı söylemeyeceğiz.
Ama biz nasıl bir gazete olacağız, bunu biliyoruz.
Öncelikle, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gönüllü Alay Komutanı Milis Yarbay Osman Ağa’nın kenti Giresun’un gazetesi olmanın bilinciyle; onların bizlere can ve kan vererek emanet ettiği Türkiyemiz’i, laik, demokratik cumhuriyeti koruma ve yüceltme ülküsüyle hareket edeceğiz, Onların açtıkları yolda, gösterdikleri ülküde yürüyeceğiz.
Yayın ilkelerimizin ana eksenini; Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temel değerlerine bağlılık, milli birlik ve beraberliğimizi, ulus bütünlüğümüzü korumak oluşturacaktır.
Gazete olarak ülkemizin muhasır medeniyetler, ülkemizin en güzide kenti Giresun’un da kalkınmış, gelişmiş, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel olarak güçlü iller seviyesine çıkarılmasına katkı sunacağız.
Biz Giresun’da yaşayan herkesin, her kesimin gazetesi olmak için çıkıyoruz.
En önemli iddiamız bu olacaktır.
İlimizin hak ve menfaatlerini savunmak, kamu ve özel yatırım hizmetlerinden daha fazla yararlanmasını sağlamak için basının, yerel yöneticileri, STK’ları, siyasi, ekonomik kişilikleri, toplumsal dinamikleri harekete geçirmede öncü ve önder güç olduğunun farkındayız.
Haber ve yorumlarımızda bunu yapacağız. Var olan gündemleri takip edeceğiz, yeni gündemler yaratacağız.
Giresun’un eskiyi, eskinin her türlü olumsuzluğunu, anlayışlarını, kabullenmişliklerini bir kenara koymaya, sunulanları, reva görülenleri reddetmeye, yeni anlayışlara, hedeflere yönelmeye ihtiyacı var.
Üzerimizdeki ölü toprak kalkmalı ve itiraz etmeliyiz.
Yani bir güncellenmeye ihtiyacımız var.
Bunun için adımız GÜNCEL. Bu isimle kendimizi bağlıyor, daha fazla sorumluluk altına sokuyoruz.
Güncel Gazetesi olarak, her siyasal anlayışa, kültüre, görüşe ve inanca eşit mesafede, aynı yakınlık ve uzaklıkta duracak, sevgiyi, saygıyı esas alacağız.
İnsanın insan yanını önemseyeceğiz.
“Saldırı, şantaj, yandaş, havuz, satılık, kiralık” gibi ne yazık ki, son yıllarda literatürümüze giren gazete ve gazeteci tanımları var. İnandırıcılığı kalmamış, kamu adına sorumluluk duymayan, eleştirmeyen, sorgulamayan, öven, hep alkışlayan bir basın, ülkemiz için büyük tehlikedir.
Bu genel kalitesizlik ortamında çıkan yerel bir gazeteyiz. Onlardan daha başladığımız yerde kendimizi ayırıyoruz, sizlerin de onları bizden ayrı tutacağınız muhakkaktır.
Bildiğimiz şeylerden birisi de budur. Farklı olacağız.
Bizlere tanınan ve Anayasal güvence altında olan basın özgürlüğünü eleştiri ve özeleştiri çerçevesinde kullanacağız.
Haber ve yorumlarımızda basının genel ve evrensel etik değer, kural ve ilkelerine uyacağız. Doğru ve gerçek bilgiyi, tarafsızlığı, objektif yaklaşımı, kişi haklarına, canlı, cansız varlıklara ve doğa haklarına saygıyı, ahlaklı ve erdemli tavrı görecek ve hissedeceksiniz.
Çıkarken ilk teşekkürümüz, bizleri bir araya getiren, bir basın kuruluşu çatısı altında toplayan gazeteci arkadaşımız Ahmet Bilge ve Giresun’a bu gazeteyi kazandıran İş İnsanı Sayın Mehmet Güngör’e teşekkür ediyoruz.
Sağolsunlar, var olsunlar.
Hep birlikte ilimize iyi bir gazete kazandırma çabası içinde olacağız.
Ancak okur bir gazetenin en önemli unsurudur.
Sizler tarafından okunmak, takdir edilmek beklentimiz ve dileğimizdir.
Herkesten uyarıcı, yön verici katkı, destek, fikir ve öneriler bekliyoruz.

Yolumuz yolunuz olsun, yolumuz açık olsun.
İyi bir Giresun olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir