GiresunManşet Üstü

GİRESUN GAZETECİLER DERNEĞİ’NİN AB PROJESİ SÜRÜYOR

AB  tarafından desteklenen ve Giresun Gazeteciler Derneği (GGD) tarafından yürütülen, 'Sivil Toplum Diyaloğu (Medya Hibe Programı)-Türk Medyası'nda Haber Takibi Projesi  kapsamında ilk konferans, proje ortağı İsveç'in Stockholm şehrinde bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Derneği  temsilcilerinin de katımıyla düzenlendi.

 

 

BAYRAM:BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ANAYASAL GÜVENCE ALTINDA…

"Medyada Tekelleşme ve Basın Özgürlüğü'nün Korunması"başlığı ile düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan GGD Başkanı Bekir Bayram, basın özgürlüğü konusunda eleştiriler getirerek, Bayram şunları söyledi: "Toplumun haber alması adına görev yapan gazeteciler bu görevlerini yaparlarken engellenmeleri basın özgürlüğünü kısıtlama anlamına gelmektedir. 

DSC_2969

Anayasa'da basının özgür olduğu ve basının demokratik bir toplumda zorunlu olduğu ve özgür olması gerektiği açıkça yer 

almaktadır.Ayrıca İnsan Haklarını temel alan gelişmiş demokrasilerin olmazsa olmazı şeffaflık,toplumun bilgi edinme hakkı ve

 özgürlüğüdür. Bu nedenle 

yayın yasağı yoluyla haber alma özgürlüğünün kısıtlanmaması gerekir. Demokratik toplumda ancak istisna olması gereken yayın yasağı uygulaması umarız ki ülkemizde bir gelenek haline gelmez"

 “ Çağdaş, demokratik, toplumlarda halkın haber alma hakkı, basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Bu hak günümüzde sosyal medyayı da kapsayacak şekilde genişlemiştir” diyen Bayram, Medya üzerindeki sürekli ekonomik baskılar ve diğer nedenlerle basının sağlıklı şekilde gelişmesini engellemektedir. Son 35 yıldır Türk medyası tekelleşmeye boyun eğmektedir. Sermaye sahiplerinin kontrolüne geçmek zorunda kalmıştır."diye konuştu.

DSC_2973

Konferansın bir başka konuşmacısı ise 28 yıldır yayımlanan Giresun Dergisi'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Remzi Mamaşoğlu'ydu. 

Mamaşoğlu, meslekte geçirdiği yıllardaki anılarını ve deneyimlerini izleyicilerle paylaştı.

İsveç Sınır Tanımayan Gazeteciler Derneği Başkanı Urban Löfküvist AB ve kendi ülkelerindeki basın işleyişini anlatarak,  faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

 

 

DOÇ.DR. ŞİRİN DİLLİ VE YAR.DOÇ.DR.NİLGÜN İSMAİL DE SUNUM YAPTILAR

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi’nden İletişimi Sosyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Şirin Dilli ve Yrd. Doç.Dr. Nilgün İsmail de birer sunum gerçekleştirdiler.

 

dngm

 

Düzenlenen konferansa projenin yerel paydaşları Giresun Valiliği, Giresun Belediyesi ile AKP İl Başkanı Hasan Aydın, CHP İl Başkanı Eşref Karaibrahim, Ticaret Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği temsilcileri ve gazeteciler katıldı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir