GiresunManşet Üstü

GİRESUN FINDIK PAZARINA ANLAMLI FINDIK HEYKELİ

Fındık tarihinin en önemli fındık alım satım merkezi olan Giresun Fındık Pazarı’na Giresun Belediyesi tarafından yaptırılan muhteşem fındık heykeli törenle açıldı. Belediye Başkanı Kerim Aksu, Tarihi Fındık Pazarı’nın, bu heykelle gelecek kuşaklara taşınacağını söyledi. Giresun'un ikinci Fındık Heykeli, sıkılmış sol yumruğun avuçlarından taşan çotanağın figüre edilmiş şeklinden oluşuyor. 

 

 

DSC_6338

DSC_6351

Bunun için düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Kerim Aksu, Fındık Pazarı olarak bilinen bölgenin şehrin en eski yerleşim ve ticaret merkezi olduğunu, bu bölgeyi simgeleştirdiklerini söyledi. Aksu; “ Bu bölge fındık alım satımı yapılan, fındık fiyatının belirlendiği tarihi öneme sahip bir yerdir. Şu anda belki bu özelliğinden uzaklaşsa da, Tarihi Fındık Pazarı’nı yaşatmak istiyoruz. Öncelikle 10 bin metrekare alana sahip bölgede yeni düzenleme yaptık. İki ay önce hizmete açtık. Tarihi Fındık Pazarı’nın unutulmaması için Giresun’un kaliteli fındığını simgeleyen bir fındık heykeli yaptırdık. Bu heykel sayesinde bu bölgenin Fındık Pazarı olduğu gelecek nesillere taşınmış olacak. Torunlarımız belki 30 yıl sonra bu heykel neden burada dediklerinde, bölgenin hikayesini dinleyebilecekler.” dedi.

Fındık heykeli; Belediye Başkanı Kerim Aksu, Vali Hasan Karahan, Emniyet Müdürü Uğur Öztürk ve diğer davetliler tarafından kurdelesi kesilerek açıldı. Fındık heykelinde, el içersinde üçlü yeşil kabuklu çotanak figürü yansıtıldı.

DSC_6345

Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun talimatları ile yaptırılan Fındık Heykeli’nin açılışına Vali Hasan Karahan, Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Murat Ersoy, Orhan Kurt, Hasan Hilmi Erzincanlı, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, CHP İl Başkanı Sinan Kitapçı, Merkez İlçe Başkanı Burak Bektaşoğlu, önceki belediye başkanlarından Hasan Karaibrahimoğlu, CHP milletvekili adayları Bülent Yener Bektaşoğlu, İbrahim Akgün, belediye ve il genel meclisi üyeleri, muhtarlar, esnaflar ve vatandaşlar katıld

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir