logo

reklam
27 Kasım 2016

GİRESUN FETÖ İDDİANAMESİ KABUL EDİLDİ

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmaların ilk bölümü tamamlandı. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan, iddianame, Giresun Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. 229 sayfalık iddianamede, "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun'a muhalefet" suçlamaları yöneltilen şüphelilerin FETÖ'yle ilişkisi, örgütün kuruluşu, 17-25 Aralık süreci ve 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bilgilere yer verildi.  

Buna göre örgüt "korku imparatorluğu" oluşturarak, kendinden olmayanlara şiddet uyguladı.  İddianamede, Kamuda uygulanan genel illegal yöntemlere de yer verildi. Buna göre örgüt, kendilerinden olmayan çalışana mobbing uygulanması, terfi ettirilmemesi, stratejik görevlere getirtilmemesi, meslekten ihraca varan disiplin cezaları verilmesi, istem dışı tayin edilmesi, hak edildiği halde ödüllendirilmemesi, yurt dışında eğitim imkanlarından faydalandırılmaması gibi yöntemler kullandı.

Ayrıca," Örgüt, dağılmayı önlemek, ayrılmaların önüne geçmek için ayrılmaya niyetlendiğini sezdiği üye ya da mensupları üzerinde de baskı uygulamakta, ayrılma konusundaki irade, davranış ve tutumuna göre ceza olarak 'tazir', 'şefkat tokadı', 'zecr tokadı' ve 'tard' olmak üzere niteliği itibarıyla hafiften ağıra doğru sıralanan sert tedbirlere başvurmaktadır."denildi. 

İddianamede, özellikle 2003 ve 2014 yılları arasında devletin gücünü kullanan örgütün "tard edilen"leri tutukladığı ve onlara hayatı zehrettiği, eşlerinden boşanmalarını sağladığı, işlerini ellerinden alarak her yönden mağduriyetlerine yol açtıkları bilgilerine de yer verildi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?