AktüelGiresun

GİRESUN ENGELLİLERİ ENGELSİZ ÇÖZÜM ORTAĞI İLE SINIRLARI AŞIYOR

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen Giresun Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin sürdürdüğü “Engelsiz Çözüm Ortaklığı ile Sınırları Aşıyoruz” Projesinin Kapanışı Yapıldı

???????????????????????????????????? 

Bunun için düzenlenen törene, Giresun Valisi Hasan Karahan, CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu,  Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cevdet Coşkun ve Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Saraydemir ile birlikte projede görev alana engelliler ve onların eğitimcileri katıldı.DSC_1110

Programın açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Osman Şeyranlıoğlu, engelli insanların yaşadıkları sorunların sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunu olduğunu söyledi. Şeyranlıoğlu, insanların engelli olmalarının çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmasının yanında, engellilerin normal bir hayat sürmelerinin ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkün olacağına dikkat çekti.

Proje tanıtımını yapan Engelsiz Çözüm Ortaklığı ile Sınırları Aşıyoruz Proje Koordinatörü Meltem Can da, 14 Eylül 2015’de başlayan projenin, başta paydaşları, gönüllü aktif gençlerin katılım ve destekleriyle gerçekleştirilen birçok etkinlikle engellilerin gönüllerinde taht kurarak başarıya ulaştırdıklarını söyledi.

Proje kapsamında Aile Eğitimi Semineri, Kamu-Sivil Toplum Diyaloğunun Güçlendirilmesi Çalıştayı, Engelli Hakları Semineri, Aktif Vatandaşlık Semineri, Spor Kampı faaliyetleri gerçekleştirdiklerini belirten Can, proje etkinliklerine izleyici ve katılımcı olarak hedef kitlesindeki engelli bireylerden 1100 kişi katıldığı, projenin çeşitli aşamalarına katılan toplam 45 eğitici uzman ile etkinliklerin zenginleştirildiği bilgisini verdi.

DSC_1054

Can proje ile ilgili yaptığı değerlendirmede “En önemli kazanımımız ise; projede ilk karşılaştığımızda annesi ile dahi konuşmayan içe kapanık, sosyal fobik, iletişime kapalı ve agresif davranışlara sahip isimsiz çocuklarımızda gözle görülen iyileşmelerdir. Etkinliklerimizde sevinç dolu heyecanla yer alan 10 a yakın engelli çocuğumuz bir yıl içinde annesi ile daha iyi bir diyalog, çevresiyle daha barışık, içe kapanıklıktan uzaklaşmaya başladıklarını görüp gözlemlemek asıl kazanımımızdır” dedi.

DSC_1077

Törende bir konuşma yapan Vali Karahan, “İlimiz, rakamlardan da anlaşılacağı üzere bu engelli vatandaşlarımızın sayısal çokluğuyla dikkat çekiyor. Tabi bunun sebepleri konuşulabilir ama bizim için önemli olan bu evlatlarımızın topluma kazandırılması onların aktif bir şekilde sosyal hayatın içinde olması. Bu konuda ilimiz şanslı. Pek çok kurumumuz var” dedi.

DSC_1091

CHP Milletvekili Bektaşoğlu ise, Giresun’da engelli sayısının çokluğu herkese önemli görevler yüklediğini vurgulayarak,”Bu kardeşlerimiz için hayatı kolaylaştırmalı, engelsiz bir Türkiye, engelsiz bir Giresun yaratmalıyız. Engellilerden sevgimizi, saygımızı esirgememeli, bir taraftan da onları; spor, kültür sanata sevk etmeli özellikle iş-üretim alanlarında istihdamlarını sağlamalıyız.
TBMM Milli Eğitim Kültür ve Gençlik Komisyonu üyesi olarak bunun için çalışma içinde olacağım”diye konuştu.
DSC_1084

Konuşmaların ardından program özel çocukların gösterileriyle devam etti ardından da  projede emeği geçenlere ve proje ortaklarına plaket ve teşekkür belgeleri veridi.

Tören kokteylle sona erdi. DSC_1102

  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir