EğitimGiresun

GİRESUN EĞİTİM SEN’DEN ‘VİRÜS RİSKİ’ UYARISI

Eğitim-Sen, pandemi sürecinde yüz yüze eğitime devam edecek okul öncesi ve uyguma sınıflarının virüs tehdidi altında bulunduğuna dikkat çekerek uyarılarda bulundu.
Sendikanın Giresun Şubesi yönetim kurulundan yapılan açıklamada, Millî Eğitim Bakanlığı , Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün okul öncesi kurumlarının 23 Kasım tarihinden itibaren hafta da 5 gün yüz yüze eğitime devam edeceği kararı hatırlatıldı. Bu kararın eğitim gerekçesi ile değil çalışan anne ve babaların bakımı gerekçesi ile olduğunu iddia edilen açıklamanın devamında, “Okul öncesi eğitim kurumlarının eğitim kurumu olduğu unutulmamalı. Okul öncesi öğretmenlerinin de bakıcı olmadığının altının çizilmesi gerekmektedir. Bu karar ile okul öncesi eğitim kurumlarının eğitim kurumu olma özelliği ortadan kaldırılmakta ve sadece çalışan anne babaların çocuklarının bakımı görevi verilmektedir. Bu durum kurumlarımızı aşındırmaktadır.” İfadeleri kullanıldı.
“ÇALIŞAN ÖĞRETMENLER VE ÖĞRENCİLER RİSK ALTINDADIR”
Salgının oldukça ciddi bir boyuta ulaştığını ifade eden Eğitim Sen, eğitim kurumlarında çalışan öğretmen ve öğrencilerin risk altında olduğunu belirtti.
Açıklamada şu görüşlere yer verildi: Her gün bilim insanları tarafından ,toplumsal yaşamın tamamen kapatılması gerektiği ifade ediliyor. Bu kararı kabul etmemiz mümkün değildir. MEB, tüm öğretmenler ve öğrencilerin sağlığından sorumlu olduğunu unutmamalıdır.
Bu kararın gerekçesi anne babaların çalışmasını sağlamaktır. Oysa salgın koşullarında yapılması gereken çalışan anne babalardan birine veya tek anne babalara ücretli izin verilmesidir. Sosyal devletin görevi tüm kesimleri desteklemektir. MEB, sermayenin gereksinimlerini değil, öğretmen ve öğrencilerin sağlığı ile haklarını gözetmelidir. Eğitim Sen, bu kararın geri alınması için MEB’e başvuru yapacak, gerekli görüşmeleri gerçekleştirecek ve eğer sorun hala çözülmüyor ise ulusal ve uluslararası mevzuattan kaynaklı tüm haklarını kullanmakta tereddüt etmeyecektir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir