GiresunManşet Üstü

GİRESUN DOKAP’TAN YARARLANAMADI….

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladıpı DOKAP’ın sorunların çözümüne katkısı olmayacağını iddia ederek “Karadeniz illerini ziyaretinde bölge ve iller arası gelişmişlik farkı ve adaletsizliği ortadan kaldıracak diye müjdelediğin DOKAP yıllar önce bunun için kuruldu ve Trabzon-Rize koridorunun gelişimine hizmet ediyor haberin yok” dedi.

Konu ile ilgili Başbakan’ın yanıtlaması için TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Karaahmetoğlu, “illerimiz arasında gelişmişlik farkını gerçekten giderecek, Giresun ilinin kalkınmasına katkı sağlayacak hangi yeni uygulamayı müjdeliyorsun onu söyle” ifadesini kullandı.

CHP milletvekili “ DOKAP bölgenin gizil gücünden ve bölgesel kaynaklardan yararlanarak kalkınmayı sağlama hedefine yönelik çalışmalar yürütmek üzere kurulmuştur. DOKAP temel altyapı ihtiyaçlarının karşılanarak ve bölgede ekonomik kalkınmanın ve sosyal gelişmenin hızlandırılmasını hedeflemektedir. Ülkemiz bölgelerarası, bölge içi dengesizlik ekonomik, sosyal ve kültürel yönleriyle bir sorun olarak varlığını devam ettirmektedir. Bu bölge planlarının uygulanmasında bir sorun olduğunu göstermektedir. Giresun ili DOKAP kapsamında belirlenen hedefler doğrultusunda hak ettiği desteği görememiştir” dedi. 

Başbakan’a Doğu Karadeniz Parojesi Eylem Planının (DOKAP) nasıl yürüdüğüne bakıp revize edeceğiz sözünü de hatırlatan Karaahetoğlu eksiklikleri tek tek sıraladı ve yıllardır niye düzeltilmediğini sordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir