AktüelSağlık

GİRESUN DEVLET HASTANESİ KAPATILACAK MI? ALİ KARA UYARDI

ÖZEL HASTANELERİN BAKANLIĞA BASKISI VAZ MI GEÇİRDİ? HANİ TAŞINMAYACAKTI? 

Devlet Hastanesi, Kale Devlet Hastanesi kapatıldı ve kurumsal kimlikleri, araç, ekipman ve personeli tek bir hastanede birleştirildi. Çevre illerin hastaneleri olduğu gibi kaldı. Giresun’da sağlığın rantı siyaset-ticaret ekseninde oynanan oyunlarla özel hastanelere yönlendirildi. Şimdi aynı oyun yine devrede…Bu sefer de şehir merkezinde halkın sağlığa en kolay ulaşımı noktasında bulunan o hastanenin de kapatılması gündemde. SEKA’da yapılan 350 yataklı hastanenin tek hastane olarak hizmetini sürdürmesi isteniyor. Giresunlular, milletvekilleri, STK’lar buna razı olursa kararın uygulanması kaçınılmaz.

Bir hakkımız daha elimizden alınmak üzere. 

Giresun Üniversitesi Prof.Dr.A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin SEKA arazisinde yapımı tamamlanmak üzere olan 350 yataklı hastaneye taşındıktan sonra kapatılacağı iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Giresun Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, kararın uygulanmamasını ve iki hastanenin de faaliyetlerini sürdürmesini istedi.

GİRESUN DEVLET HASTANESİ KAPATILACAK MI? ALİ KARA UYARDIALİ KARA UYARDI

Sağlık Bakanlığı’nın da bu yönde görüşü olduğu ve kararın uygulanacağı endişeleri taşıdıklarını belirten Kara, “diğer illerde mevcutlarına ilaveten daha modern hastaneler yapılırken, 450 bin nüfusa hizmet eden 450 yataklı Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinin kapanıp 350 yatak kapasiteli bir hastane ile hizmet sunmanın Giresun’u cezalandırma anlamı taşır” dedi.
Yazılı bir açıklama yapan Ali Kara, Vali Başkanlığında milletvekilleri, belediye başkanı ve Ak Parti İl Başkanından oluşan heyetin Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeleri sonrasında yapılan ‘hastane taşınmayacak “açıklamalarını hatırlattı. Konunun yeniden gündeme geldiğini iddia eden Kara “ mevcut 450 yatak kapasiteli Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi bünyesinde hem kapatılan SSK Hastanesi hem de afilasyon nedeniyle Giresun Üniversitesinin Eğitim ve Araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü günlük acil dahil 4000-4500 hastaya ayakta sağlık hizmeti sunulduğu zaman zaman hasta yoğunluğu nedeniyle 1000 in üzerinde muayene talebinin karşılanamadığı bir durumda buranın kapatılıp 350 yataklı bir hastaneye düşürülmesi çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır” değerlendirmesini yaptı.
GESOB Başkanı Ali Kara, şunları söyledi: “Şuan yeni yapılan hastaneye Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi’nin taşınacağı dillendirilmektedir. Bu devir işlemi aşamasında her türlü planlamanın tamamlanması gerekir ki bir aksama yaşanmasın, eğer bu planlama zamanında gerçekleşip her iki hastaneyi hizmette tutamaz isek Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanemiz kapanabilir. Bu durumun telafisi mümkün olmayan sağlık ve sosyal açıdan ciddi sorunlara yol açması kaçınılmaz hale gelir.
Bu kadar önemli bir geçiş sürecinde bütün bu hassasiyetleri göz önünde bulundurarak ilin bütün dinamiklerinin bir araya gelerek milletvekillerimiz öncülüğünde soruna kalıcı çözüm üretmeliyiz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir