GiresunManşet Üstü

GİRESUN DERELİ’DE HES PROTESTOSU

HABER-FOTOĞRAFLAR:UFUK KEKÜL

Eylem, Bereket ve Karhes isimli firmalara ait iki HES’in bulunduğu Kotana mevkiinde gerçekleştirildi. Platform adına Harun Taylan’ın koordinasyonunda  ellerinde “Su hayattır satılamaz", “Aksu bizim deremiz, suyu alın terimiz”, "Dereler özgür akacak", "Suyumuzu vermiyoruz", “Aksu Deresi çöplük değildir” yazılı döviz, afişler ve pankartlarla Dereli-Şebinkarahisar kara yolu Kotana mevkiinde bir araya gelen platform üyeleri, kemençe eşliğinde kara yolu üzerinde yürüdü.

DSC_0141

Yaklaşık 60 kişilik gurubun yürüyüşü sırasında Jandarma ve sivil polisler HES etrafında ve karayolunda geniş güvenlik önlemi aldılar.

DSC_0150

Platform üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Bülent Aslan, “yaklaşık 70 kilometre uzunluğundaki Aksu Vadisi'nde bazıları tamamlanmış, bazıları da devam eden toplam 18 Hes projesi uygulanıyor. Bunlar  Aksu Vadisi'ndeki dereleri ve kaynak sularını doğal akış yatağından alarak borulara hapsediyor. Yapılan bu santraller, vadimizdeki biyolojik çeşitliliği yok ediyor. Ekolojiyi tehdit ediyor. %10 dahi cansuyu dereye bırakılmıyor. Hem dere yağmalanıyor, hem dereler borulara hapsediliyor” dedi.

DSC_0163"HES PROJELERİ İPTAL EDİLİNCEYE KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK"

HES’lerin Kümbet, Uzundere, Kulakkaya, Bektaş gibi özel turizm alanlarına kurulmasına dikkat çeken ve 80 metreden akan Baybahan şelalesinin bile yok edildiğini söyleyen Aslan, "Suya erişim tüm canlılar için kutsal bir haktır. Yaylalarımızın pınarları ile beslenip bağrındaki şelaleler, çağlayanlar, maden suları gibi özellikli su oluşumları ile denize özgürce kavuşan Aksu Deresi, tüm canlılar için yaşam kaynağıdır. Yaylalarımıza, derelerimize, fındık bahçelerimize, ormanlarımıza, su kaynaklarımıza sahip çıkacağız.

HES’ler, elektrik üretimi adı altında dünya güzeli, cennet vadilerimizin sularımızın elimizden alınarak yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekilmesidir”diye konuştu.

DSC_0158

Basın açıklamasının ardından platform üyeleri kemençe eşliğinde horon oynadılar.

Bu arada yöre sanatçısı Erdal Güvendi de türküleriyle çevrecilere destek verdi.  

DSC_0162

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir