GiresunUlusal

GİRESUN CUMHURİYET BAŞSAVCISI OZAN KAYA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR…

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, yürütülen FETÖ soruşturmalarında sürecin devam ettiğini belirterek, “bir iddianame hazırladık. 15 gün inceleme ve kabul süresi sonunda davayla ilgili karar verilecek” dedi.

dsc_0005

Giresun Gazeteciler Derneğini ziyaret eden Başsavcı Kaya, burada yaptığı açıklamada, bugüne kadar FETÖ ile ilgili 923 kişi hakkında işlem yapıldığı ve 315 kişinin tutuklandığını, 194'üne adli kontrol tedbiri uygulandığını ve 40 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldığını kaydetti. Soruşturmaları hukuk devleti çerçevesinde yürüttüklerini ve masumiyet karinesine göre hareket ettiklerini belirten Kaya, şunları söyledi: "Kişileri henüz mahkemeye çıkmadan görüntüleri, isimleriyle toplum önüne çıkarıp mahkum edersek bu hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmaz. Zaten Fethullahçı Terör Örgütü’nün zamanında yaptığı buydu. İnsanlar hakkında soruşturmaların başladığını basından öğreniyorduk. İnsanların ifadelerini daha mahkemeye çıkmadan basından öğreniyorduk. Dolayısıyla biz terör örgütleri gibi davranmayacağız, hukuk devleti gibi davranacağız. Şu an uygulamamız sadece FETÖ’yle değil. PKK ve adi bir suç işleyen şüphelilere karşı da aynı uygulamayı devam ettiriyoruz. İsimleri ve görüntülerini bu nedenle vermiyoruz."

dsc_0007

Basın mensuplarına soruşturmanın gizliliği ve suçsuzluk karinesine riayet ettikleri için teşekkür eden Başsavcı Kaya, önceki dönem Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru’nun yaralandığı aralarında eşi ve kızının da bulunduğu 7 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin de bilgi verdi. Kaya” Olayı her yönüyle soruşturmak durumundaydık. Söz konusu helikopterin düşmesiyle ilgili kafalarda soru işareti olabilir miydi Terör örgütleri, PKK veya diğer sol örgütler ya da FETÖ’nün helikopterin düşmesinde etkisi olabilir mi diye bir  değerlendirme yapmak durumundaydık. Kazayı her yönüyle soruşturduk. Kaza raporuna, görgü tanıkları ve helikopter içinden görüntülere göre dış bir etkenle düşme yok. Bu konudaki şüphelerimizin boş olduğunu ortaya çıkardı. Ancak tedavi görenler olduğu için alamadığımız ifadeler var. Bu ifadeleri de aldıktan sonra bunu bir kararla kamuoyuna açıklayacağız"
" dedi.

Ziyarette, Gazeteciler Derneği Bekir Bayram, yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyesi gazeteciler de hazır bulundu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir