GiresunManşet Üstü

GİRESUN BORSASI ÇALIŞTAY DÜZENLEDİ

Giresun Ticaret Borsası “Fındık Altına Dönüşüyor” sloganıyla sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, fındık ihracatçıları ve tüccarlarının katılımıyla Stratejik Plan Çalıştayı düzenledi.

Çalıştayda açılış konuşmasını yapan Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci, 2015 yılında faaliyete geçmesi hedeflenen lisanslı depoculuk projesiyle fındığın daha da değerleneceğini söyledi. Demirci "Dünya fındık üretiminin yüzde 75'lik kısmını üreten ülkemizde fındık sektörünün temsilcisi olarak borsamıza büyük ve önemli görevler düşmektedir. Devletin destekleme veya fındıkta mücadele anlamında 2009 yılında fındık stratejisi ile vazgeçmesi bunun yerine fındığın serbest piyasa koşullarına bırakılması bugünkü koşullarda Ticaret Borsamızın önemini daha fazla ortaya çıkarmış bulunmaktadır"  dedi

Spot borsa kurulması projesi hakkında da bilgiler veren Demirci, şunları söyledi: "projemiz 532 proje arasından seçilen 47 proje arasında yer aldı.Aynı zamanda projemiz 9 milyon 300 bin Euro bütçe ile en büyük hibe bütçe almaya hak kazandı. Projenin şuan inşaat ihalesi çerçevesinde yer teslimi gerçekleştirilmiştir. Tahmini inşaat süresi 390 gün olarak öngörülmektedir ve kesin teslim 20 haziran 2015 olarak belirlenmiştir. Giresun merkezde tahsis ettiğimiz Lisanslı Depoculuk projemiz protokoller gereği Ordu, Giresun, Trabzon Rize ve Gümüşhane illerini de kapsayacak şekilde fındık,çay, su ve süt olmak üzere dört üründe çalışmalar yürütecektir. Bugün buradan çıkacak sonuçların Giresun Ticaret Borsası'nın geleceğe yönelik hedeflerine ulaşmasında yön tayin edecektir”

Çalıştay açılış konuşmasının ardından Giresun Ticaret Borsası AB Proje Geliştirme ve Uygulama Ofisi Müdürü Erdal Suat Başkan ve Danışman Banu Yüksel'in Lisanslı Depoculuk faaliyetlerinin sunumlarıyla devam etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir