Giresun

GİRESUN BELEDİYESİ’NİN AB PROJESİ BAŞLADI

Uzmanlar, Belediye Fen İşleri, Su Kanal, İmar ve Proje müdürlerinin katılımı ile önce AB Hibe Projesi kapsamındaki arazi, terfi istasyonları, deşarj noktaları, su depoları incelediler.

Ardından Belediye Başkanı Kerim Aksu, başkan yardımcıları, AB heyeti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları çalışma toplantısında bir araya geldiler.

1jn803qa9jt8g3lqe4owb8

AB Heyeti tarafından yapılan sunumda, Giresun Altyapı Entegre Su Projesi için 2015 yılının proje aşaması olacağı, yatırım listesinin hazırlanıp, önceliklerin belirlendiği, bu plan dahilinde 18.3 milyon Euro su deposu, şebekenin tümünü yenileme, atık su tam arıtma projesi ile kısa vadede toplam 32.4 milyon Euro’luk yatırımın öncelik kazandığını vurguladılar.

Giresun Belediyesi’nin DSİ’ye yazı yazarak, içme suyu barajı ile ilgili kesin bilgi alınmasını, projenin uygulanacağı arazilerin tahsis veya belediye ye ait belgelerinin hazırlanması, şehirde kullanılan deşarj sisteminin terk edilip, tam arıtmaya geçilmesi için 25 hektar araziye ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun Altyapı Hibe Projesi’nin 2015 yılında artık başladığını, heyetin ortaya koyduğu taleplerin kısa sürede hazırlanacağını vurgulayarak, şunları söyledi: “Giresun coğrafi olarak sıkıntılı bir bölge. AB Projesi ile önümüzdeki 50 yıllık ihtiyaçları karşılamış olacağız. Önceliklerin belirlenmesi projenin 32.4 milyon Euro’luk ilk aşamasının başlaması çok önemli. Bizim ülkemizde 50 yılda 60 kez imar mevzuatı değişti. Avrupa’da belki 2 kez değişmiştir. Uzun vadeli planlamalar yapamıyoruz. İlk proje aşaması devam ederken, projenin diğer kısımları ile ilgili hazırlıklarımız devam edecek. Misafirlerimize, belediyemizdeki çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum”.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, Giresun Altyapı Hibe Projesi takviminin, 2015 yılı hazırlık, proje aşaması, 2016 yılı ihaleye çıkılması, 2017-2019 imalatın gerçekleşmesi olarak belirlendiğini açıkladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir