Giresun

GİRESUN BELEDİYESİ AVRO ZENGİNİ

BAŞKAN KERİM AKSU, 25 İLA 85 MİLYON AVROLUK AB PRPJESİNE İMZA ATTI

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu'nun girişimleri sonucu "Avrupa Birliği Entegre Su Projelerinin Hazırlanması için Teknik Yardım Projesi" kapsamında kazanılan hibenin imzaları Ankara'da düzenlenen törende atıldı.


Törenin açılış konuşmasını yapan AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkan yardımcısı Bela Szombatı, belediyelere verilen bu hibe ile şehirlerinin alt yapısı ve içme suyu sistemlerini en iyi şekilde yapılacağını belirtti.


Törene katılan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzaladığı "Entegre Su Projelerinin Hazırlanması Teknik Yardım Projesi" anlaşması kapsamında projelerin hazırlanabilmesi için gerekli olan bilgi, belge paylaşımı, gerekli izinlerin alınması gibi prosedürler ve belediyelerin sorumlulukları taahhüt altına alındı"dedi.


Aksu,"Şehrimiz çok dağınık bir coğrafyaya sahip olduğu için yapılan bir alt yapı çalışması büyük harcamalara neden olabiliyor. Bu projenin bize ve şehrimize çok büyük faydalar sağlayacağına umut ediyorum. Proje kapsamında Giresun'umuzda içme suyu ve atık su projesinin tesis yapım maliyetinin, yüzde 90'ı aldığımız hibe ile karşılanacak. Belediyemiz yatırımın sadece yüzde 10'unu üstlenecek. Alacağımız hibenin miktarı projenin detayına göre 25 milyon ile 85 milyon Euro arasında olacak. Kazandığımız bu hibe Giresun'un altyapısını geleceğe yönelik bir şekilde tamamen çözecek. Şehrimize bu hibeyi kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Çok değerli halkımıza şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Unutulmasın ki Giresunhalkı her şeyin en iyisine layık" diye konuştu.


Aksu, ayrıca proje kapsamında içme suyu sistemlerinin iyileştirilmesi, arıtma tesislerinin yapımı, nehir, dere, ırmak gibi yüzey sularının kirlenmesinin önlenmesi, yağmursuyu toplama sistemlerinin ayrıştırılması, şehir içinde kanalizasyon sistemlerinde oluşacak taşkınların önlenmesi, yer altı su kaynaklarının kirlenmesinin önlenmesini sağlayacak hizmetler gerçekleştireceklerini de sözlerine ekledi.


Konuşmaların ardından imza töreni gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir