logo

reklam
19 Ağustos 2014

GİRESUN BELEDİYESİ AB’Yİ KONUK EDİYOR

Giresun Belediyesi, Avrupa Birliği (AB) Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışmalar Grubu’nun 15. toplantısına ev sahipliği yapacak.
Belediye Başkanı Kerim Aksu düzenlediği basın toplantısında "24 Haziran tarihinde Brüksel'de yaptığım davete olumlu yanıt verildi. AB 'nin bu önemli toplantısı Giresun'da yapılacak. İl olarak büyük gurur duyuyoruz" dedi.
o03m800r8b2470is6bl5y0
AKSU BASIN TOPLANTISI YAPARAK TOPLANTIYI ANLATTI
 
Aksu Kasım ayında Giresun'da yapılacak toplantı ve komite çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: "AB ülkelerinin yerel siyasetçilerinden oluşan, AB’nin resmi kurumu olan Bölgeler Komitesi bünyesindeki Türkiye Çalışmalar Grubu her yıl biri Brüksel’de, biri Türkiye’de olmak üzere iki toplantı gerçekleştiriyor. 24 Haziran 2014  Brüksel toplantısına konuşmacı olarak katıldım. Konuşmamda İstanbul'u biliyorsunuz, Dünya Kenti Antalya'yı biliyorsunuz, İzmir'i biliyorsunuz, Diyarbakır'ı biliyorsunuz. Gelin Karadeniz'i bir görün, Giresun'u bir görün demiştim. Davetimiz olumlu bulunarak 25 Kasım Türkiye toplantısı Giresun'a verilmiştir. Bu gelişme ilimiz için çok önemlidir."
 
Belediye Başkanı Kerim Aksu bu oluşumun Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) tarafından hayata geçirildiğine değinerek şöyle devam etti: " İlk toplantılara sosyal demokrat belediyeler katıldı. Haziran toplantısına ilk kez Antalya ve Gaziantep Belediye Başkanları katıldı. Giresun toplantısına diğer partilerimizin belediye başkanlarını da davet etmeyi düşünüyoruz.  Bu toplantı 50 yıllık AB sürecinde Karadeniz Bölgesinde yapılacak en önemli toplantı olacaktır. Giresun,Karadeniz ve Türkiye AB vitrinine çıkacaktır. Küçük çekişmeleri, küçük hesapları bir kenara bırakalım. Büyük projeleri yarıştıralım. Bu tarihi toplantıda Giresun'umuzu, fındığımızı, kültürümüzü,yaylalarımızı, Karadeniz'i ,Türkiye'yi Giresun tanıtacak."
 
TOPLANTININ MUHTEMEL GÜNDEMİ
 
Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu Başkanı Heinz Lehmann’ın yanı sıra Bölgeler Komitesi üyesi seçilmiş yerel siyasetçilerin, Türkiye’den belediye başkanlarının, Avrupalı ve Türk Parlamenterlerin, çeşitli düzeyde bürokratların, akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşecek toplantı, 25 Kasım 2014 tarihinde düzenlenecek.
 
Toplantıda Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri, yerel idareler üzerindeki etkileri ve Türkiye’deki son gelişmelerin yerel yönetimlere etkisi konuları tartışılacak.
 
Yerel yönetimlerin AB’nin ekonomik, siyasal ve sosyal bütünleşmesinde önemli rol oynayan Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi, Giresun’da Türkiye’yi konuşacak.
               
3 oturumda yapılacak toplantı ile AB’nin kurumsal, siyasi, hukuki, ekonomik, sosyal ve kültürel politikalarının Türkiye’deki belediyelere etkisi, AB mevzuatının uygulanmasının yerel boyutu, belediyelerinin idari kapasite geliştirilmesi, yerel ve bölgesel idarelerin en iyi uygulamalarının paylaşılması gibi konularda fikir ve bilgi alışverişinde bulunulacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?