Giresun

GİRESUN BELEDİYESİ 200 KİŞİLİK EKİPLE KARLA MÜCADELEDE

Sibirya üzerinden gelen ve bölgemizi etkisi altına alan soğuk hava dalgası Giresun’da yoğun kar yağışına neden oldu.

31 Aralık gününün ilk saatlerinde başlayan kar yağışı 1 Ocak 2016 saat 21:00‘e kadar devam etti. Kar yağışı sonunda Giresun Merkez’de kar kalınlığı 75 cm, merkeze bağlı mahallelerde ise en yüksek kar kalınlığı 145 cm ile Kayadibi mahallesinde kaydedildi.

Kar yağışı nedeniyle Acil Müdahale ekibi oluşturan Giresun Belediyesi kar yağışının şiddetlenmesi ile ilave önlemler aldı. 150 kişilik müdahale ekibi 200 kişiye çıkarılırken 9 olan iş makinesi kiralanan araçlarla 16’ya çıkarıldı. İzinlerin kaldırıldığı birimler, Fen İşleri, Su Kanal, Temizlik İşleri, Park ve Bahçeler Müdürleri ile bağlı personeller 24 saat görev yaptılar.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, son yıların en yoğun kar yağışının yaşandığını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:"Karla mücadele ekiplerimiz program dâhilinde ana yolları açık tutmuşlardır. Yağışın 48 saat devam etmesi açılan yolların kısa sürede yeniden kapanmasına neden olmuştur. Bunun için ana dolmuş yolları, hastane yolları, güvenlik birimlerimizin yollarına ilk öncelik verilmiştir. Ayrıca hasta ve cenazelerin nakilleri sağlanmıştır. Kar yağışının 2 Ocak günü sona ermesi ile yol açma ekiplerimiz planlanan şekilde tüm mahallerin ara yolarında çalışmalarını sürdürmüştür. 200 kişilik ekibimiz, Gazi Caddesi ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yollarda kaldırım temizleme çalışmasına başlamıştır. Kar yağışının devam etmesi ile yol kenarlarına yığılan kar kütlelerinin kaldırılmasına başlanacaktır. Isının eksiye düşmesi ile buzlanmaya karşı tuzlama çalışmalarımız aralıksız devam edecektir. Kar yağışının devam ettiği 48 saat süresince tüm ana yollar, hastane yolları kesintiye uğramadan açık tutulmuştur" dedi.

 

Bir yorum

  1. Kar yağışı kesileli dört gün oldu. Belediye çöpleri bile toplamıyor. Her yer çöp yığını olmuş. Ana caddelerde yolların içinde buzlar duruyor. Gazi Caddesinde bile yürünmüyor. Daha fazlasını söylemeye gerek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir