Giresun

GİRESUN BELEDİYE BÜTÇESİ 111 MİLYON 500 TL..

Giresun Belediye Meclisi 2015 yılı Bütçesi görüşmelerini tamamladı. Gider Bütçesi 111.500.000 TL, Gelir Bütçesi 108.000.000 TL olarak oy çokluğu ile kabul edildi. Yaklaşık 50 milyon lira yatırım bütçesi hedeflenen bütçede, Fen İşleri’ne yaklaşık 20 milyon lira, Su Kanalizasyon Müdürlüğü’ne 12 milyon lira, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne 4 milyon lira, Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne 13 milyon lira ve Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne ise 22 milyon lira olarak belirlendi.

Geçen yıl artış yapılmayan suyun tonu da yüzde 10 oranında artırıldı.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, başarılı bir bütçe yaptıklarını “geçen yılki bütçemiz %96 oranında gerçekleşti. Bu oran kamu kurumları için önemli bir başarının göstergesidir Göreve geldiğimiz 2009 yılından buyana ortalama büyümemiz yüzde 20’ler seviyesinde gerçekleşti. Bunlar hem ülkemizin hem de başka belediyelerin büyümesinden çok daha fazla oranlardır. Yeni bütçenin yüzde 50’si yatırıma yönelik olarak planlanmıştır.”” dedi.
Belediye hizmetlerinin pek çok kalemine zam yapmadıklarını söyleyen Aksu,” Bu yılda genelde kalemlerin yüzde 85’inde artış yapmadık. Bazı kalemlerde yüzde 10’luk bir artış var. Bu da doğal olarak Türkiye’deki enflasyonun yüzde 10’ların üzerinde olduğunu düşünürsek ve iki yıllık enflasyonun da yüzde 20 olduğu bir gerçektir İki yıllık süreçte bizde yüzde 10 gibi düşük bir yapmış oluyoruz. Ve bunu bazı kalemlerin çoğuna yapmıyoruz. Bu şekilde bir 2015 yılı bütçesi öngörüyoruz” dedi.

Suya geçen yıl zam yapılmadığını söyleyen Başkan Aksu, bu yıl %10’luk artışın normal olduğunu dile getirerek, “Bizim su üretim giderinin en büyük maliyetini elektrik oluşturmaktadır. Elektrikte aylık faturamız yaklaşık 350 bin civarında. 320 bin civarında da su dağıtımında kullandığımız pompalara ödüyoruz. 320 bin çok ciddi bir rakam. Elektriğinde iki yılda yüzde 20 zam olduğu dönemde bizim suya yüzde 10 artış yapmamız aslında zam yapmamamız anlamına geliyor. Yani maliyetinde altında bir artışla sistemi işletmeye çalışıyoruz”şeklinde konuştu.

Bütçenin kalemleri ayrı ayrı oylanarak kabul edilirken AKP’li üyeler ret oyu kullandılar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir