logo

reklam

GİRESUN BASININDAN UNUTULMAZ ÜÇ İSİM…

Giresun basınında büyük emekleri geçen üç isim Kırılası kalem A.Cengiz Demiralp, Nihat Tığlı, ve Mehmet Yüksel (DATTARA) unutmak mümkün mü?

Bugün ebediyete intikal etmişler. Sormak istiyorum hatırlayan var mı,?

Okumaya meraklı Giresun halkını yağlıkları araştırma haberleri ile tanınmışlardır. Yalan ve uydurma haberlerden daima kaçınmışlardır.

Bunlardan A. Cengiz Demiralp ve Nihat Tığlı ile aynı gazetede, aynı havayı teneffüs şansı yakalamıştım. Fakat Mehmet Yüksel ile aynı gazetede çalışma şansı bulamamış olsam da aramızda çok samimi bir arkadaşlık bağı vardı.

Bugün aramızdan ayrılalı uzun yıllar olsa da Giresunlu eski okurlara ‘’ Kırılası Kalem’’ diye sorsanız alacağınız cevap eminim ki A Cengiz Demiralp olacaktır.

Giresun basınına uzun yıllar hizmet vermiştir. Mahalli basında köşe yazılarıyla ses getirdiği gibi çoğu kez yazılarında esprilere yer vermiştir.

Kimse darılmaz, kırılmazdı. Son yıllarda yaşı gereği fazla alıngan olmuştu. Unutulmuşluğa yüz tutsa bile bugün kırılası kalem A. Cengiz Demiralp Giresun basınsında hizmet yapmasının yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi’nin Giresun’da ki vazgeçilme kalesi durumundaydı.

Onu da kaybedeli uzun yıllar oldu. İstanbul basınında çalıştığım yıllarda birlikte çok haber yapmaya gittiğimiz olmuştu.

Mahalli basında da ayni gazeteyi aynı odayı paylaştığımız uzun yıllar olmuştu. O tam bir Giresun sevdalısı olmasının yanı sıra Giresunspor fanatiğiydi.

Aramızdan ayrılalı uzun yıllar olmuş . Hatırlamak, anmak,  yâd etmek sizce güzel değil mi?

Ya aramızda kuş misali ayrılan bugün esprileri ile halen anılan ‘’ DATTARA ‘’ Mehmet Yüksel Abiye ne demeli.

Adam bizlerden ayrılırken bile sanki şaka yaptı. Sessiz sedasız ayrılıverdi. Onunda Giresun ve ulusal basınına hizmetlerinin yanı sıra Giresun musikine katkıları göz ardı edilebilir mi?

Yıllar boyu Atatürk Stadı’nda Giresunspor maçlarını birlikte izledik. Beraber sevindik , beraber üzüldük. Yayla şenliklerinden dönüşlerde bizleri yaptığı esprilerle kırıp geçirirdi.

Şimdi sormak istiyorum Giresun basınında büyük emekleri geçen isim nasıl unutulabilir ?

Bilmem anlatabildim mi? Uzun lafın kısası lafın tamamı…..

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...