logo

reklam
29 Kasım 2015

GİRESUN BAROSU:”YENİ TÜRKİYE İŞTE BU”…

Giresun Barosu, Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün MİT Tırları'nı haber yapmaları nedeniyle tutuklanmalarını, Anayasa’nın 28. maddesinde ifadesini bulan ve halkın haber alma özgürlüğüne aykırı olduğunu belirtti. 

Başkan Gültekin Uzunalioğlu, yaptığı yazılı açıkalamada, Dündar ve Gül'ün serbest bırakılmasını istedi. Uzunalioğlu açıklamasında şunları söyledi: "Çağdaş bir demokratik hukuk devletinde, bırakınız gerçekleşmesini, düşünce olarak dahi dile getirilemeyecek bu uygulama, artık suç işleyenlerin değil, suçu ortaya çıkaranların yargılandığı ve tutuklandığı bir ‘Yeni Türkiye’ ile karşı karşıya olduğumuzun açık ve acı bir göstergesidir.

Bu tutuklama, temel hak ve özgürlükleri ihlâl etmesinin yanı sıra haber alma hakkımıza da kelepçe vurmuştur. Daha da ötesi, bugünden sonra artık bağımsız ve tarafsız yayın yapılmasına da açık bir gözdağıdır.

Giresun Barosu olarak, ‘yasama’, ‘yürütme’ ve ‘yargı’nın yanı sıra çağdaş demokrasilerde ‘dördüncü güç’ olarak nitelendirilen ‘basın’ üzerindeki baskılara son verilmesi ve tutuklanan iki saygın gazeteci Erdem Gül ve Can Dündar’ın salıverilmesi, dileğimiz ve beklentimizdir".

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?