Giresun

GİRESUN BAROSU’NDAN ‘POLİS DEVLETİ’ UYARISI

TBMM’nin gündeminde bulunan kamuoyunda “iç güvenlik paketi” olarak bilinen yasa tasarısına bir tepki de Giresun Baro Başkanı Gültekin Uzunalioğlu’ndan geldi. Uzunalioğlu yazılı açıklamasında yaptığı değerlendirmede,”tasarı ile Polis Devleti yaratılmak istenmektedir. Böyle bir yasa tasarısı Hukuk Devleti anlayışına tamamen aykırıdır. Tasarıdaki polisin silah kullanma yetkisinin genişletilmesinden, savcı kararı olmadan polisin gözaltı yapabilmesine, hakim ya da savcı kararı olmaksızın arama yapılabilmesine, barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde atkı, gaz maskesi gibi eşyalar kullananlara getirilen ağır cezalara kadar bir çok hüküm Anayasa’ya açıkça aykırıdır. Sözde güvenlik adı altında, temel özgürlükler ortadan kaldırılmaktadır. Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı yok edilmektedir”dedi. 

Yasa tasarısında polisin yetkilerinin güçlendirildiğini savunan Uzunalioğlu, şunları söyledi:”dolayısıyla kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti ilkeleri de açıkça çiğnenmektedir. Öngörülen düzenleme ile kolluğun silah kullanımı kolaylaştırılmakta ve orantısız güç kullanımına yasal zemin oluşturulmaktadır. Böylece vatandaşın yaşam hakkını hedef alan ve kolluk kuvvetince uygulanan müdahalelerin sınırı belirsiz bir şekilde genişlemektedir. 

Bu yasa tasarısı ile her türlü toplantı ve gösteri yapma özgürlüğünü yok edilmeye çalışılmaktadır.

Bu tasarı yasalaşırsa toplumda kişilerin hukuk güvenliği ve özgürlüğü keyfiliğe terk edilecektir.

İç güvenlik paketi Anayasamıza,kişi temel hak ve özgürlüklerine aykırı olup totaliter devlet özleminin bir ürünüdür. Bu yasa tasarısının özlediğimiz hukuk devletini yok edeceğinden derhal geri çekilmesini istiyoruz”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir