logo

reklam
31 Mayıs 2015

GİRESUN BAROSU, ‘DİNİ NİKAH’TEPKİSİ

Giresun Baro Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, Anayasa Mahkemesi’nin dini nikahı meşrulaştıran kararını değerlendirdi. Yazılı bir açıklama yapan Uzunalioğlu, kararı  Cumhuriyetimizin temel değerlerini ve ilkelerini  yıprattığını söyledi.

“ Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı ile resmi nikah rafa kalkmış ve resmi nikaha karşı olup imam nikâhına özlemi olanlara gün doğmuştur” diyen Uzunalioğlu, şunları söyledi: “Bu karar ile resmi nikah önceliği kalkacak; dini törenle yapılan evlilikler ve özellikle küçük yaşta olan evlilikler artacaktır ve kadın daha mağdur olacaktır. Kadın dini nikaha zorlanacak ve hiç bir güvencesi kalmayacaktır. Cumhuriyet öncesine dönülmek ve Atatürk devrimleri hiçe sayılmak istenmektedir. Karar, Anayasa’nın 174. maddesi ile teminat altını alınmış olan resmi nikahın korunmasına ilişkin inkılap kanunlarının da ihlali anlamındadır.

Resmi nikah olmadan yapılacak evliliklerle, kadınlar resmi nikahla elde edecekleri nafaka, velayet, tazminat gibi tüm haklarından mahrum kalacaklardır. Çocukların soybağı ve diğer hakları yönünden hukuki sorunlar çoğalacaktır. Buradan kadınlarımıza sesleniyoruz. Resmi nikah olmadan dini törenle “sözde evlilik” yapılmasını asla kabul etmeyiniz. Zira dini törenle yapacağınız her “sözde evlilik”, sizin ve çocuklarınızın tüm yasal haklarından vazgeçmeleri anlamına gelmektedir. Ayrıca bu iptal kararı karşında siyasi iktidarı resmi nikahın kadınların geleceği ve güvencesi olduğu gerçeği ile yeni düzenleme yapmaya çağırıyoruz.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?