AktüelGiresun

GİRESUN AFETİNDEKİ O FOTOĞRAF TBMM’DE TARTIŞMA YARATTI

HDP'Lİ GARO PAYLAN'IN KEPÇE ÜSTÜNDE 3 BAKAN FOTOĞRAFINA ELEŞTİRİ KOMİSYONU KARIŞTIRDI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda HDP’li Garo Paylan ile Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum arasında Giresun Dereli’deki sel afeti konulu sert tartışmalar yaşandı.

PAYLAN: “YOL YAPARKEN KÖYLÜLERLE KONUŞMADINIZ”
Bakanlığa dair yapılan sunumda gelecek vizyonunun olmadığı eleştirisinde bulunan Paylan, “Bence sorunlardan birisi, ekolojik bir bakış açınız yok. ‘Yolları yaparım’ diyorsunuz. Fakat o yollar, hangi yollardan geçiyor, hangi derelerden geçiyor, ekolojiyi tarumar mı ediyor? Bu konuda bir bakış açınız yok. Kepçenin içinde 3 bakan gördük. Giresun’da Bakanlığınız yollar yaptı. Bir yol yaparken insanlara konuşmanızı tavsiye ederim” ifadelerini kullandı. 
Bakan Karaismailoğlu ise bu sözleri dolayısıyla tepki gösterdiği Paylan’a “Doğru konuşun” diye çıkıştı. Bunun üzerine Paylan, “Ben doğru konuşuyorum. Sayın Bakan ben konuşuyorum, siz dinleyeceksiniz. Benim nasıl konuşacağıma siz karışmazsınız, dinleyeceksiniz” diyerek karşılık verdi.
Bakan Karaismailoğlu’nun Paylan’a yönelik “Yalan konuşuyorsun” sözü üzerine tartışma alevlendi.
Paylan, “Yalan diyemezsiniz, haddinizi bilin. Bir atanmış bakan olarak yalan diyemezsiniz. Sen bana sataşamazsın, haddini bil. Giresun’da yol gitti. Artık yok. Oradaki köylülerle konuşmuş olsaydınız, size şunu söylerdi: 10 yılda bir buradan sel gider” ifadelerini kullandı.

KURUM DA TEPKİ GÖSTERDİ 
Kepçeli fotoğraf tartışması daha Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında da sürdü. Bakan Murat Kurum, sel felaketi sonrasında Giresun’da kepçe üstünde gitmelerini eleştiren HDP Diyarbakır milletvekili Garo Paylan’a sert cevap verdi.
Kurum, Giresun’da üç bakan olarak kepçe üstünde gitmelerini eleştiren HDP Diyarbakır milletvekili Garo Paylan’a yönelik olarak, şöyle konuştu: “Giresun sel felaketi alışık oldukları üzere tamamen bağlamından koparıp, ‘çevreye saygınız olmadığında kepçeye binersiniz’ diyor. Biz kimlerin bu milletin ödediği paralarla hain emellerini gerçekleştirmek için kepçeye bindiğini, kimlerin çukurlar kazdığını, sonra kepçeyle kazdıkları çukurlarda kimlerin gömüldüğünü biliyoruz. Bizi çevreci olmamakla suçlayanların çevreciliklerini de gördük. Şaşkınlık içerisindeyiz, hepsi birbirinden çiçek çocuklar olarak takdim edilen eli kanlı hıyanet çetesi mensuplarının çevreciliğini de, çevrecilik anlayışını da biz Doğu’nun, Güneydoğu’nun sokaklarında gördük, milletimiz gördü, bölgedeki kardeşlerimiz gördü. Bugün ulusal ve uluslararası her alanda büyük bir cesaretle dünyanın, ülkemizin, doğanın, çevrenin ve insanlığın haklarını müdafaa eden bir Türkiye vardır. Çevrecilik dersi vermeye kalkan anlayışınızın Kırklar Dağı’nı ne hale getirdiğini hepimiz biliyoruz. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini hizmetten dolayı 100 milyon TL zarara uğrattınız. Biz sizin çevrecilik, şehircilik anlayışınızı da çok iyi biliyoruz.”
HDP Diyarbakır milletvekili Garo Paylan Bakan Kurum’a ‘Haddini bil, siyaset yapıyorsun’ şeklinde konuşması üzerine AK Parti milletvekilleri Paylan’a tepki gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir