GiresunUlusal

GİRESUN AFETİNDE ETKİLENEN 320 BİNA YIKILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dereli, Doğankent ve köylerde 612 bağımsız bölümden oluşan projeyi tamamlandıklarını, Dereli’deki projenin ihalesini de gerçekleştirdiklerini ve yer tespiti yaparak hızlı bir şekilde yapım sürecine başlayacaklarını söyledi.
Dereli’de düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Bakan Kurum, konuşmasına “Giresun’un çok özel bir durumu var. Giresun’da milli mücadele döneminde 2 alayını Kurtuluş Savaşına göndermiş ve 1 alayının neredeyse tamamını şehit olarak yitirmiş bir şehrimiz. Bu anlamda devletini, milletini, bayrağını seven ve her zaman önde mücadele eden şehirlerimizden bir tanesi. Bizde o şehitlerimizin atalarımızın torunlarına hizmeti bugün en iyi şekilde yapmak zorundayız” sözleriyle başladı.
DERELİ’NİN PROJE İHALESİ TAMAM…
Afetin zarar ve mağduriyet bilançosunu açıklayan Murat Kurum, hazırladıkları projeleri uygulamaya başladıklarını ifade ederek, “Dereli’de 25 bin metrekarelik alanda önünde konutlarımızın olduğu, yöresel mimariye uygun zeminle birlikte 3-4 katlı konutlar, arka tarafta da ticari faaliyetlerimizin devam edeceği bir proje yapıyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Giresun için ne gerekiyorsa yapın’ dediğini söyleyen Bakan, şu bilgileri verdi: “Yapmış olduğumuz tespitlerde 320 bina acil, ağır ve yıkık bina sayısı. 636’da bağımsız bölümden oluşuyor. 1970’lerde yapılmış 50-60 yıllık gerçekten yıpratmış bu afetlerde de zarar görmüş 10 kamu binasının da yıkımını gerçekleştirdik. 10 kamu binasını da yaparak inşallah hızlı bir şekilde şehrimize kazandırmış olacağız. Altyapı ile ilgili her türlü eksiklikler giderildi. Şuanda çalışmayan hiçbir altyapımız yok. Belediyemiz, İller Bankası Genel Müdürlüğümüz bu çalışmayı sürdürüyor. Artık kalıcı imalatlara başladık. Toplamda Dereli, Doğankent ve köylerimizde 612 bağımsız bölümden oluşan projemizi tamamladık. Dün Dereli’deki projemizin ihalesini de gerçekleştirdik. Yer tespiti yaparak inşallah hızlı bir şekilde yapım sürecine başlayacağız. Selin merkezi Dereli ve Doğankent’ti. Dereli ve Doğankent’teki konutlarımızı hazırladık. Yöresel mimariye uygun, yatay mimari esaslı projemizi inşallah hızlı şekilde inşa edip vatandaşlarımızı daha güvenli konutlara geçiriyor olacağız”GİRESUN AFETİNDE ETKİLENEN 320 BİNA YIKILACAKBAKAN KURUM: “DERELİ’DE ÖNDE 3-4 KATLI KONUTLAR, ARKADA TİCARET ALANI OLACAK. İHALE AY SONU”
Dereli’de iklim değişikliği sebebiyle yaşanan sel ve heyelanlar ve sel ihtimali olan alanlara ilişkin hem Türkiye’ye hemde dünyaya örnek olacak bir dönüşüm gerçekleştireceklerini söyleyen Bakan Murat Kurum, 25 bin metrekarelik alanda önünde konutlarımızın olduğu, yöresel mimariye uygun zeminle birlikte 3-4 katlı konutlar, arka tarafta da ticari faaliyetlerimizin devam edeceği bir proje yapıyoruz. Derenin taşkın seviyesinin üstünde kotu aşacak herhangi bir selde vatandaşımıza ve şehrimize zarar vermeyecek şekilde projemiz tasarlandı. İnşallah ay sonuna kadar yeni Dereli’yi inşa edecek çalışmalarımı tamamlayarak ihale sürecini yapmış olacağız. Kamu binalarımızla ilgili 5 bin metrekarelik bir alanımızda Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Yüksekokul, Öğretmenevi ve İlkokulumuzu da yapmak suretiyle inşallah önümüzdeki yılın 6. ayına kadar tamamlıyor olacağız. Sel sebebiyle devam eden projelerimizin yaklaşık tutarı 436 milyon lira ve biz nasıl Elazığ, Malatya ve Van’da vatandaşlarımızın yarasını hızlı şekilde sardıysak burada da aynı şekilde inşaat sürecini gerçekleştireceğiz. Hedefimiz önümüzdeki yılın 6. ayına kadar yeni Dereli’yi, Doğankent’i ve köylerimizin barınma ihtiyacını karşılayacak projeleri etaplar halinde bitirmeyi hedefliyoruz. Amacımız daha güzel ve güvenli bir Giresun inşa etmektir. İklim değişikliğinin etkilerinden de inşallah bundan sonraki süreçte daha az etkilenecek adımları atmaktır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir