AktüelGiresun

GİRESUN ADD’DEN UĞUR MUMCU İÇİN ETKİNLİK (Görüntülü Haber)

24 Ocak 1993 tarihine evinin önünde arabasına konulan bombayla katledilen Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu, tüm Türkiye’de olduğu gibi Giresun’da da anılıyor.

Mumcu için Atatürkçü Düşünce Derneği Giresun Şubesi Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında etkinlik düzenledi. Önceki ADD Başkanı eğitimci Hilmi Taşkın’ın moderatörlüğünde Belediye Nikah Salonu’nda gerçekleşen söyleşi programına; ÇGD temsilcisi Gazeteci Saliha Yayla ve Gazeteciler Derneği temsilcisi Gazeteci Ufuk Kekül, konuşmacı olarak katıldı. Programın bir diğer konuğu olan Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ise hava muhalefeti nedeniyle İstanbul’dan gelemedi. Erdem programa görüntülü konuşma görseliyle katıldı.
ADD Başkanı Oğuzcan Özdemir burada yaptığı konuşmada “ülkemizi karanlığı sürükleyen 12 Eylül 1980 faşist darbesinin zeminini oluşturmak amacıyla başlayan cinayetler dizisinde önce ADD Kurucu Genel Başkanı Prof.Dr.Muammer Aksoy katledildi. Ardından seri cinayetler kalpaksız kuvayeci Uğur Mumcu’yla sürdü. Mumcu evinin önünde arabasına konulmasıyla paramparça edildi. İşte bu iki aydının öldürüldüğü tarihler arasında Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında etkinlikler düzenleyerek hem bu cinayetlerin arkasındaki gerçekleri, nedenlerini, sonuçlarını irdeliyor, hem de kanlarının yerlerde kalmaması gerektiği çağrımızı yineliyoruz” dedi.Anma etkinliğinde Mumcu’nun yaşamı, görüşleri, yazılarının da yer aldığı sunumlar da yapılırken sonunda katılımcılara CHP İl Başkanı Fikri Bilge, 29 Ekim Kadınları Derneği Başkanı Emine Şenel, ADD Başkanı Oğuzcan Özdemir tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.ADD ayrıca Pazartesi günü saat 17.30’da Deppoy Mevki-Atatürk meydanı arasında Uğur Mumcu’yu anma yürüyüşü düzenleyecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir