GiresunUlusal

GİRESUN ADASI TURİZM PROJESİ BAŞLIYOR

Giresun Turizmine yönelik yapılan projeler kapsamında ‘’Botanik Ada Projesi Eylem Planı’’ Vali Hasan Karahan başkanlığında yapılan toplantıda ele alındı. 

Toplantıda Giresun Adası’nın turizme kazandırılması ve sürdürülebilir bir destinasyon haline getirilmesine yönelik olarak doğal, kültürel ,mitolojik ve fiziksel özellikleri ve bu özelliklerden yararlanılarak yapılabilecekler görüşüldü.

2015-298-2

Giresun’un 4000 yıldan daha eski bir şehir olduğunu ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirten Vali Karahan, bu değerlerin gün yüzüne çıkmasının bir hayli önem taşıdığını söyledi. Turizm ve adayla ilgili olarak 1 Hazirandan itibaren tekne turlarının başlayacağını kaydeden Vali Karahan, Giresun Kalesi ziyaretlerinde trafik akışının çözüme kavuşturulacağını söyledi. GİRTAB (Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği) ve İŞKUR tarafından kıyı şeridi kapsamında plajlarda temizlik çalışmalarının  başlayarak bu alanların çöp sorunlarının halledileceğini belirten  Vali Karahan, yaz boyunca 20 kişilik ekiple yaylalarda da temizlik çalışmalarının devam edeceğini ,bu sayede yaşanılabilir plajlar ve yaylaların Giresun ili bünyesinde varolacağını sözlerine ekledi.

Toplantıda Ada’nın turizme kazandırması hedefiyle  başlatılan proje kapsamında;  Giresun Adasına  bu yıl için teknelerle 20.000 üzeri turistin gidebilmesi için bağlantıların gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

Projeyle, Ada’ya İskele yapılarak, Ada’da hizmet verecek hizmet mekanlarının turizme yönelik oluşturulacak.  Ada’ya gelecek turistlere yönelik olarak Zamana Yolculuk destinasyonları düzenlenecek ve Ada’da turizm aktivitelerinin gerçekleşmesine yönelik Üçkayalar Balıkçı Barınağının yeniden revize edilip hareket iskelesi haline getirilecek. Ayrıca, Balıkçı barınağının doğusunda kalan büyük dolgu alanın turizm ve kent yaşamı için yeniden düzenlenecek.

Projeye göre, çevresel düzenlemelerin yanı sıra Zamana Yolculuk Projesi kapsamında Ada ile ilgili Herkül’ün Altın Post Efsanesi, Hz. Yusuf Heykeli, Kralın kızı ile Çoban Aşkı, ve Amazon Efsanelerinin Giresun Adasına gelen  gezginlere   Seyirci değil aktif bir katılımcı olarak sunulacak. Kuş ve bitki envanterinin güncellenerek, ekolojik değerlerin korunması adına yapılacak çalışmayla, Giresun Adası’nın mevcut kuş popülasyonunun turizmle değer kazandırması bekleniyor.

DOKAP’dan Proje için 6.500.000tl ödeneğin hazır olduğu, 3 yıl içinde toplam 17.500.000 TL’lik bütçenin projeye aktarılacağını bilgisi verildi.

DOKA tarafından ise Botanik Ada Projesinin fizibilitesinin hazırlandığını, Giresun genel turizm destinasyonlarıyla ilgili  fizibilitenin hazırlanmasının da  planlandığı belirtildi.

Toplantıya Vali Karahan’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Cahit Karatepe, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hüseyin Taşkın, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Külekçi, Çevre Şehircilik İl Müdürü Cengiz Varol, Dokap Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Bilgin, Doka İl koordinatörü Murat Aladağ, GİRTAB (Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği) Müdürü Tamer Uzuner, Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Adanır,  Projenin mimari Şükrü Henden katıldı

Bir yorum

  1. Bizi anca böyle projelerle kandırıp asıl aslan payını Trabzon ve Rize ye aktarırlar. Ajans DOKA nın proje yatırım bedeli taplamda 5-6 milyar TL yi buluyor. bunun 2 milyar tl si Trabzona yapılacak turizm adası. Giresuna neler yapılacak? zeytinlik mahallesi restorasyon çalışması, botanik park, birde çikolata diyarı gibi bir şey ama bu bence giresuna değil Orduya yapılacaktır (havalimanı onlarda). Bakan Canikli açıklamıştı Tirebolu tren hattı, acaba son durum nedir yoksa yine trabzonamı kaydı ? gerçekçi olalım ajans doka sadece Trabzon ve Rize ye çalışıyor. bize kemik atıyorlar. bizde yarabbi şükür deyip şehrimizden göç etmeye devam ediyoruz. Bence Kerim AKSU da iyi siyaset yapamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir