GiresunManşet Üstü

GİRESUN 3.KARİYER GÜNLERİ BAŞLADI

Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Giresun Üniversitesi Kariyer Yönlendirme, Bilgilendirme Araştırma ve Uygulama Merkezi (KAYBİMER) ve Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Giresun İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen “3.Kariyer Günleri” etkinliği başladı.

Kariyer Günlerine katılan firmaların standtarı Rektörlük Konferans salonu fuayesini adeta fuar alanına çevirdi. 

2014-404-9

 21-22 Nisan 2014 tarihlerinde Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesi Konferans Salonlarında düzenlenecek olan etkinliğin açılışına Giresun Vali Yardımcısı Yüksel Çelik,  sivil toplum kuruluşu temsilcileri, resmi ve özel işveren temsilcileri ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

DSC_5801

PROF.DR.KÜRŞAT YAPAR: KARİYER GÜNLERİ, İSTİHDAM SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE KATKI SUNUYOR..

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan, GRÜ Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Kürşat Yapar"alternatif iş fırsatları  oluşturmak, işveren temsilcileri ile öğrencileri bir araya getirerek, bulunduğu bölgede istihdam sorunlarına çözüm geliştirmek ve sektörlerdeki nitelikli personel ihtiyacını gidermek amacıyla kariyer günlerini düzenliyoruz" dedi. 

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı da etkinliği düzenleme amaçlarını anlattı

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar ise  yaptığı konuşmada, öğrencilere kariyer edinmelerinde önemli ve yol gösterici bilgiler verdi.

ÖĞRENCİLERE ALTIN DEĞERİNDE ÖĞÜTLER..

"Her bir mezun öğrencimizi meslek hayatında kariyer basamaklarının en sonuncusunda görmek arzusundayız. Önemli işlere imza atmış, ülke içinde ve dışında çok önemli pozisyonlarda görev almış, ülke kalkınmasında lokomotif sayılan firmalarda yöneticilik görevi üstlenmiş mezunlarımızı görmek elbette bizi ziyadesiyle onurlandıracaktır" diyen Attar, "Mezun öğrencilerimizin bu kariyer yolculuğunda, karınca misali destekte bulunmak bizim için manevi bir önem taşımaktadır. Başarıya ulaşmış mezunlarımızın özgeçmişlerine gururla “Giresun Üniversitesi mezunuyum” yazmalarını ve bundan gurur duymalarını istiyoruz.

Bu çabalarımızın, çok yüksek başarıları hedeflemiş, seçkin öğrencilerin Giresun Üniversitesini birinci tercihi olarak seçmelerine yol açacağına inanıyoruz" dedi.DSC_5804

REKRÖR'DEN KARİYERİN SIRLARI: İNSİYATİF ALIN, ÇATIŞMA DEĞİL UZLAŞMA İÇİNDE OLUN, POZİTİF DUYGULAR TAŞIYIN, LİDERLİK YETENEĞİNİZİ GELİŞTİRİN, TAKIM OYUNCUSU OLUN"

Öğrencilerin okul bitirip diploma almaktan çok, işe girmeye ve kariyer yapmaya odaklandığını anlatan Aygün Attar, şunları söyledi:" Hayatınızda yakaladığınız başarı ivmesini korumak ve daha yukarılara çıkarmak için sürekli çalışma ve gelişim içersinde olmalısınız. Sorumluluk almaktan, insiyatif kullanmaktan kaçınmamalısınız. Sorumluluk her alanda başarının destekleyicisidir. Çatışmadan çok uzlaşmaya eğilimli bir yaklaşım içinde olun. Kavgalı ve gergin ortamlarda başarılı olmak çok zordur. Liderlik becerilerinin yanı sıra, takım çalışmasına dair eğitimleri de ihmal etmeyin. İyi bir “takım oyuncusu” olun.

Pozitif duygular içinde olun.

İnsanoğlu hayat içerisinde kendisine verilen alanda rolünü oynar. Kişilerin kabiliyet ve güçlerine göre bu alanlar genişler veya daralır.

Genç olmak demek, enerjiyle dolu olmak demektir. Şartlara boyun eğen değil, şartları değiştirmeye çalışan kişiye genç denir. Genç insan mevcut halinden şikâyetçi olmaz, bilinçli bir şekilde ondan kurtulmaya çalışır.

Kendinize inanın, güvenin ve çalışın. Olmazsa daha çok çalışın. Çalışın ki başarmaya daha çok yaklaşın.

Çalışırken köklerinizi modern yeteneklerle donatın. Çağdaş dünya’nın üstüne çıkarmaya uğraşın. Zihninizdeki berrak ve aydın düşünceler kimliğinizi ve kişiliğinizi kabullendirebilmeniz için en güçlü silahınız olacaktır"

"KOMPLEKS VE TAKINTILARDAN KURTULUN"

Kimse bulunduğu yerlere bir anda gelmez. Belirli konularda başarı sağlamış insanların hayatlarını inceleyiniz. Birçoğunda göreceksiniz ki birçoğumuzun şartlarından daha zor şartlarda bu başarılara ulaşmışlar. Tecrübelerden yararlanmak, yürüdüğünüz yolda size mesafe aldıracaktır. Bunların yanında size en çok lazım olan ise kompleks ve takıntılardan kurtulmanızdır. Çünkü bu tutumlar sizleri dar kalıplar içerisine hapseder. Komplekslerini aşabildiğiniz müddetçe olgun bireyler olabilirsiniz.

Etrafınızda olup bitenleri, güzellikleri iyi gözlemleyin doğru değerlendirin, kendinize nasıl katkı sağlayacağını iyi görün.

Eğer siz kaliteli birer bireyler olursanız her alanda aranan istenen insanlar olursunuz".

"Ayrıcalıklı bir kişi olmak istiyorsanız bedelini ödemelisiniz. Başarılı olmak için gerekli zahmetlere katlandığınızda o sizin değeriniz olur ve asla elinizden alınmaz" diye konuşan GRÜ Rektörü Attar, "Zamanınızın, gücünüzün, azminizin, enerjinizin bedelini ödeyerek bilgilenmeli ve birikim sahibi olmalısınız. Orta yaşta çok insan gençlik yıllarındaki yanlışlıkların cezasını çekmektedir. Boşu boşuna harcanan zamanı, gücü ve enerjiyi ileriki yaşlarda bir daha bulamazsınız.Sahip olduğunuz güçleri boşa harcamayın, günlük basit olayların peşinde intikam hırsına kapılmayın

Kendinizi olgun insan olmak için yetiştirin. Basit acemilikler peşinde koşturmayın. Kendinizi Günlük kavgaların değil, büyük davaların insanı olmaya adayın" dedi.

Attar, ilgiyle izlenen konuşmasına şu cümlelerle devam etti: "Şu anki pozisyonunuz ne olursa olsun, İster öğrenci olun, ister bir işte çalışıyor olun. Başarıyı yakalamak ve başarılı olmak için; Önce kendi inançlarınız ve doğrularınız odağında, sonra temsil ettiğiniz kurumların kurallarına göre; İnsanlarla ilişki içersinde olmalısınız, eleştirilere karşı açık ve dayanıklı olmalısınız. Eleştiriyi gelişimin öğesi olarak kabul ediniz. İçersinde bulunduğumuz Bilgi çağı. Bilgi çağında başarının bir yolu da, sürekli öğrenmek ve gelişmektir. Bugün, bilgiler sürekli eskiyor. Zamanı yakalamak, bilgi ve deneyimi geliştirmekle sağlanır. Seyahat etmek, hobilere sahip olmak da insanın dünya görüşünü zenginleştiriyor. İnsanlara ve olaylara yaklaşımını farklı bir boyuta taşıyor. Mutlaka hobi edinin. Etik değerlere sahip olmak da önemli. Bu, toplumdaki saygınlığınızı ve güvenirliğinizi artırarak, başarıya bir ivme kazandır.

İş yaşamına hazırlıkta, altı çizilecek bazı noktalar var. Bu süreçte, ilgi alanlarını ve kariyer seçeneklerini keşfetmek için “öğrenme ve keşfetme” süreci yaşamalı. Bunun için ilgi alanı ile ilgili farklı kitap ve makaleleri okumalı. Örnek yaşamları incelemeli. Okul başka, hayat başka. Kişi hiçbir zaman öğrendiklerini yeterli görmemeli. Öğrenecek çok şeyi olduğunu kabul etmeli. Karşı karşıya kaldığı her sorunu bir eğitim fırsatı olarak görmeli. Sürekli gözlem yapmalı.

Kariyerinizi planlarken, hedefiniz, mesleğinizin sizi sosyal, ekonomik, bireysel doyuma ulaştırmasını göz önünde bulundurmalısınız.

"Mezun olduğumuz okulun bize kazandırdığı diplomayı ve kazandığımız mesleki unvanı, hangi iş kollarında ve hangi pozisyonlarda kullanabiliriz?" sorusunun cevabını araştırmanız gerekir.

Bana göre kariyer; “kişinin yaşamı boyunca edindiği işle ilgili tecrübeleri ya da kişinin yaşamı boyunca sahip olduğu çeşitli işler ve bu işlere katılım konusundaki tavrıdır”.

Sosyal hayat, İnsanın yaşamını tamamlayan, tıpki tuzun, şekerin, yağın, baharatların yemeğimize verdiği tat gibidir. Sosyal Hayatın içersinde mutlaka bulunulmalıdır.

Yaşamınız boyunca gelişmenin kaçınılmaz olduğu gerçeğini hiç unutmadan sürekli eğitim içersinde olmanız dileğimle, Sözlerime son verirken, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum”

DSC_5826

Açılış programı; Rektör ve diğer konukların fuaye salonunda açılan işveren temsilcileri ve özel sektör stantlarının gezilmesi ile sona erdi. Attar ve Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, standtları gezerek firma  yetkililerinden bigiler aldılar. DSC_5813

“3.Kariyer Günleri”nde Güre Yerleşkesi’nde bulunan 3 farklı konferans salonunda 11 oturum düzenlenecek ve toplamda 30’un üzerinde ulusal ve uluslar arası firma katılacak. 

cats

Progrm sonunda bir de kokteyl verildi. 

DSC_5843

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir