logo

reklam

GEZİ…

Hiç bir ülkeye; insan hak ve özgürlüklerini, barış, hukuk ve adalet düzenini, refah, sosyal adaleti yani demokrasiyle özetlenen, açıklanan kavramları, yönetim biçimini iktidarlar getirmez.

Örneği yoktur.
Bunları toplumun çeşitli katmanları, işçiler, köylüler, gençler, askerler, hatta sermaye gurupları yani halk, ulusun bütün unsurlar istemelidirler.

Gerçekleşmeyince de birleşerek, örgütlenerek demokratik eylemlerle talep etme hakları vardır.  

 

'Gezi Parkı' ile başlayan ve hala devam eden süreç de böyle değerlendirilmeli, böyle anlaşılmalıdır.

 

Çok umutvar değilim ama; siyasal iktidar biran önce bu noktaya gelerek Gezi ve sonrasında oluşan birliktelikten demokrasimizi güçlendirmek için faydalanmalıdır.

Çünkü artık görülüyor ki; demokrasi isteyen güçlerin birlikteliğini şiddet dağıtmıyor.

Tersine şiddet arttıkça kenetleniliyor; iktidar da hakimiyetini, yönetme kabiliyetini kaybediyor.

 

İktidarın; demokrasinin yasama, yargı, yürütme, basın gibi güçleri,bütün yönetsel üst yapı kurumlarını, sadece oy yüzdesi üzerinden yarattığı bir kitleyi ve güvenlik güçlerini, varlığını sürdürmede 'paydaş' kabul edip sadece onları önemsemesi, ülkede yaşayan geride kalan herkesi ise; savaşılması ve yok edilmesi gereken bir muhalefet gibi görmesi  ülkemizi gerdikçe geriyor.

Şiddet bir yöntem ve bir iç güvenlik politikası olarak benimsenmeye devam edildikçe, her şey daha da kötü oluyor.

Demokrasiden daha da uzaklaşılıyor.

Türkiye  kazananı olmayan bir iç savaşa doğru hızla sürükleniyor.  

Bugünlerde yaşananlar da bu tehlikeli gidişin uçurumdan önceki son duraklarıdır.

Bunu herkes anlamalı ve Gezinin yıldönümünde herkes biraz daha fazla düşünmeli, herkes ama en çok da iktidar tavizler vermelidir.


Gezi sürecinde kimlikleri ve ölme nedenleri ne olursa olsun hayatını kaybedenlerin tümünü 'demokrasi şehitleri' olarak addediyorum.

Ruhları şad olsun…
 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...