logo

reklam
16 Kasım 2015

GENÇ GİRİŞİMCİLER GİRESUN’DAYDI

TOBB GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU TOPLANTISI, GİRESUN TİCARET VE SANAYİ ODASI’NDA YAPILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulu Karadeniz Bölge toplantısı Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. 16 ili kapsayan TOBB Karadeniz Genç Girişimciler Kurulu toplantısına ev sahipliği yapan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Halilbeyoğlu,açılış konuşması yaptı.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Halilbeyoğlu;”Genç Girişimciler ülkemiz ve bölgemizin en büyük umutlarıdır.Böyle bir toplantının ilimizde tertiplenmesi ve İran Ticari Ataşesi’nin de toplantıya iştirak ederek İran-Türkiye ticareti ve ihracat-ithalat taleplerine yönelik bilgi verecek olması son derece önemlidir.”dedi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Egemen Öğütçü ise;”Devletimizin genç girişimcilere yönelik 50 bin TL hibe,100 bin TL faizsiz kredi imkanı başladı.Ve yeni iş kuranlardan 3 yıla kadar Gelir Vergisi alınmayacak olması, bizler için bir fırsattır.Ancak burada bizim gibi işi bilen piyasayı bilen genç ve vizyon sahibi işadamlarımıza iş düşmektedir.Bölgemizin ekonomik yapısı ortadadır.Giresun fındık tarımı ağırlıklı bir iş potansiyeline sahiptir.Ancak son yıllarda tekstil,makine imalatı,içecek sanayi,mobilya,okul sırası v.b. sektörlerde üretimler ile ön plana çıkmakta ve gelişme göstermektedir.Giresun OSB’nin ardından Bulancak OSB yatırımcılar için cazip bir fırsat içermektedir.Bu doğrultuda alınacak kararlar ve eylem planları sadece Giresun’un değil,bölgenin ticari yapısına katkı sağlayacaktır.”diye konuştu.

Trabzon Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Karadeniz Bölge Temsilcisi Tayfun Özlü;”Bu beşinci istişare toplantımız, katılımların artarak sinerji yaratarak sürmesini ümit ediyor ve bu enerjiyi sizlerde görüyoruz.İran Konsolosluğu yetkilerinin de aramızda olması,ticari açıdan İran pazarı ile ilgili bilgileri bizlere sunacak olmaları genç girişimciler olarak bizim adımıza bir şanstır.”dedi.

Trabzon İran Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Rahman Ghaderi;”İran ile Türk firmalarının ortak çalışmasını,ithalat ve ihracat yapmalarını istiyoruz.Bu noktada Karadeniz bölgesi firmaları bizler için çok önemlidir.Siz genç girişimcilerimizin enerjisi ve vizyonu bizler için değerlidir.İran tarım,halıcılık,enerji alanlarında önemli projeleri bulunan ve talep gören bir ülkedir.Türk firmaları için ülkemizde bir çok fırsat bulunmaktadır.Özelleştirme bunların başında gelmektedir.Son iki ayda çeşitli ülkelerden İran’a ticari ziyaretler oldu.Bu iş seyahatlerinin artacağına ve Türkiye’nin bu süreçte önemli kademe oluşturacağına inanıyoruz.Sizlere ticari diyalog ve iş görüşmeleri için kapımız açıktır.”açıklamasını yaptı.

TOBB Kadın Girişimciler Kurul Üyesi Günseli Ocakoğlu;”Ben aslen Malatyalıyım ancak Karadeniz bana ayrı bir enerji ve umut verdi.Gen girişimcilerin böyle bir yapıda olması sürecin iyi işlediğinin bir işaretidir.İran pazarı ülkemiz için çok önemli,İran’da şuan 100’e yakın AVM inşaatı bulunduğu, hizmet ve giyim sektöründe her geçen gün talebin arttığını biliyoruz.Gıda,giyim sektörlerinde özellikle Karadenizli girişimcilerin ilgisi ve faaliyetlerini birlikte organize etmek ve süreçten fayda sağlamak arzusundayız.”ifadelerini kullandı.

Toplantının açılış konuşmalarının ardından Karadeniz bölgesinde ortak projeler üzerine görüş alışverişinde bulunuldu ve ortak kararlar alındı.

Giresun’un ev sahipliğinde yapılan Karadeniz Bölge toplantısına Samsun,Çorum,Tokat,Ordu,Trabzon,Artvin,Gümüşhane ve Rize il Başkanları ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?