Kültür - Sanat

GELİNKAYASI’NA MAKYAJ

HABER-FOTOĞRAF.UFUK KEKÜL

TAŞHAN'DAKİ DOĞA HARİKASI GELİNKAYASI, GİRESUN VALİLİĞİ TARAFINDAN HAZIRLANAN PROJEYLE TURİZME KAZANDIRILACAK

Giresun'un turizm merkezlerinden birisi olan ve tarihi İpek Yolu'nun bağlantı güzergahındak Kulakkaya-Erimez yolu üzerinde bulunan Taşhan Gelinkayası, bir proje kapsamında değerlendirilerek turizme kazandırılıyor.  

Bunun için ilk etapta çevre temizliği yapıldı, peyzaj projesi çizildi.Peyzaj çalışmaları çerçevesinde Gelinkayası etrafına oturma alanları ve seyir terasları yapılacak. Proje tamamlandığında görselliği ve muhteşem manzarasıyla Gelinkayası ilimize gelen turistlerin uğrak yerlerinden biri olacak

DSC_4988Basın mensuplarına Gelinkayası'nda bir açıklama yapan Vali Dursun Ali Şahin, bu mevkiinin turizme kazandırılacağını söyledi. Vali Şahin “Yörede efsaneleriyle olduğu kadar bir kayanın üzerine elle koyulmuş gibi duran ilginç görünümüyle de dikkat çeken bu alanı mesire alanı olarak düzenleyeceğiz. Buranın manzarası, efsanesi ve çevresinin düzenlenmesi ziyaretçileri kendisine çekecektir. Bununla ilgili hazırladığımız projenin çok yakında çalışmaları başlatılacaktır” dedi.DSC_4959

                                                                                    GELİNKAYA EFSANELERİ…

Gekinkayası ile ilgili çeşitli efsaneler var. Bunlardan en bilineni şöyle: Güzeller güzeli genç bir kız, görücü usulü ile sevmediği bir erkek ile evlendirilmek isteniyormuş. Anne ve babasına karşı çok saygılı olan iyi kalpli kız buna itiraz edebilecek durumda değilmiş. İçten içe köyün başka bir delikanlısı ile hayatını birleştirmek, onunla evlenmek istiyormuş. Ama bunu ailesi ile paylaşmaktan da sıkılıyormuş, biraz da babadan korkuyormuş. Tanımadığı, sevmediği bir erkeğe verilmesine engel olamamış. Düğün tarihi gelmiş çatmış ve nihayet koca evine gelin olarak yolcu edilmiş. Gelin alayı önünde giden at üzerinde götürülürken içinden Allah’a dua edip yalvarmış:“-Allah’ım, beni kötü koca eline düşürme, taş et dondur” demiş. İyi kalpli gelinin duası kabul olmuş ve gelin alayının önünde, at üstünde taş oluvermiş. 

Çok sayıda efsaneden birisi de; bir Türk ile Rum kızının aşkıdır. Efsaneye göre sevgilisi Rum çeteleri tarafından vurularak öldürülmesinin ardından gençkız hergün gelip ağladığı bu yerde taş olarak kalır.

Bie başkası ise; herşeyi özel ve değişken, arada sırada görünen bir meleğe aşık olan birisi aşkının gücüyle serçe parmağı ile bir kaya kitlesini alır oraya koyar ve 'eğer bu kaya ne zaman düşerse aşkımız o zaman biter' der.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir