GiresunSpor

‘FUTBOLDA ŞİKE’ DAVASINDA BERAAT VE CEZALAR VAR

AZİZ YILDIRIM'IN DA ARALARINDA BULUNDUĞU 23 SANIK BERAAT ETTİ. DAVADA YARGILANAN HAKAN KARAAHMET CEZA ALDI

Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan “futbolda şike” iddialarına yönelik davada, karar çıktı. Eski Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, eski Fenerbahçe yöneticilerinden Şekip Mosturoğlu, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz ve eski futbolcu Ümit Karan’ın da arasında bulunduğu toplam 23 sanık hakkında şike ve teşvik primi suçlarından beraat kararı verildi. İki sanık hakkında ise farklı suçlardan ceza verildi.

GİRESUNSPOR BAŞKANI KARAAHMET’E CEZA  
Mahkeme ilk olarak eski Fenerbahçe yöneticilerinden Şekip Mosturoğlu, Ümit Karan ve Mecnun Otyakmaz’ın bulunduğu 20 sanıklı davayı ele aldı. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, 19 sanık hakkında şike ve teşvik primi suçlarından delil yetersizliğinden beraat istedi. Sanık Hakan Karaahmet hakkında ise “Konut dokunulmazlığı ihlaline azmettirme” suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis talep etti. Söz verilen sanıklar da beraatlerini talep etti. Mahkeme kısa bir aranın ardından Mecnun Otyakmaz, Ümit Karan ve Şekip Mosturoğlu’nun arasında bulunduğu 19 sanığın “şike ve teşvik primi” suçlarından beraatine karar verdi. Sanık Hakan Karaahmet’e ise “İşyeri dokunulmazlığı ihlaline azmettirme” suçundan 6 bin TL adli para cezası verildi. 
Duruşma savcı esas hakkındaki mütalaasında, sanıklar Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak ve Ahmet Çelebi hakkında şike ve teşvik primi suçlarından beraatini talep etti. Sanık Selim Kımıl hakkında ise “Tehdit” suçundan ceza talep etti. Hazine ve Maliye Bakanlığı avukatı, mütalaaya katılmadığını belirtti. Mütalaaya karşı söz verilen sanıklardan Aziz Yıldırım, “9 yıldır yargılanıyorum. Beraatimi talep ederim” dedi. Diğer sanıklar da beraatlerini talep etti.
Mahkeme kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme, sanıklar Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak ve Ahmet Çelebi hakkında şike ve teşvik primi suçlarından beraat kararı verildi. Sanık Selim Kımıl ise “Tehdit” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Kımıl’ın “İşyeri dokunulmazlığı ihlal” suçundan ise dosyası ayrıldı. Beraat kararını duyan sanıklar ve avukatları alkışladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir