Giresun

FİSKOBİRLİK BATIYOR MU?…

    Dünyanın en büyük üretici kuruluşu olan FİSKOBİRLİK(FKB)'nin Lütfü Bayraktar yönetiminde yaşadığı zor günler, Gazeteci Ahmet Külekçi iredelendi. Külekçi,Trabzon'da yayınlanan Son Nokta isimli internet sitesinde yayımlanan köşe yazısında, Başkan Bayraktar'a sorular yöneltti. İşte o yazı.

FİSKOBİRLİK BATIYOR MU?...

Ahmet KÜLEKÇİ

 

 

                                                     FİSKOBİRLİK BAŞKANI SESİM GELİYOR MU?

Trabzon’dan Adapazarı’na.. Binlerce vatandaşımızın  tek göz ağrısı tek geçim kaynağı.. Toplaması ayrı bir dert satması ayrı bir dert.. Fındık diyorlar adına.. Dünyaya sarmış namı… Saymakla bitmez faydası.. Yiyen bir daha yiyor, yemeyen çok şey kaybediyor..! Fındık Karadeniz insanın umudu, aşı, ekmeği ve emeğidir.. Yuvalar kurulur, borçlar ödenir, çocuklar okula gönderilir, kısaca hayata tutunur onun sayesinde.. Ama her şey yolunda gitmiyor bazen.. Emeğiniz boşa çıkar yıllarca paranızı almayı beklersiniz.. Bazen de alamadan ölüp gidersiniz.. İsyan eder, olup bitene bir anlam veremezsiniz.. Birileri çıkar bir şey konuşur, söz verir sonra arkasını döner gider.. Tıpkı fındıkta  üreticilerin en büyük ailesi olan Fiskobirlik’te olduğu gibi..

3 dönemdir Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğunda oturan Lütfi Bayraktar yüzünü bir kez olsun üreticiye, alacaklıya, mağdur ettiği personeline dönemedi..

Sayın Başkana bu köşeden binlerce üretici adına  bir kez de olsa yüzünü dön diyerek aşağıdaki sorulara cevap vermesini istiyorum..

Soru:1- Sayın Başkan 2006 yılından 2013 yılına kadar olan süreçte Fiskobirlik üreticiye ne kadar borçlandı? Bu borcun ne kadarı ödendi? Ödenmeyen borçlar ne zaman ödenecek?

Soru:2- 2007 yılında göreve geldiğinizden bu yana Fiskobirlik’ten kaç personel kendi isteği ile ayrıldı, kaç personeli siz işten çıkardınız? 353 kişiyi hangi gerekçelerle kapı önüne koydunuz?

Soru:3- Başkanlığa geldiğinizden bugüne ne kadar mülk satıldı, satılan gayri menkullerin satış gelirleri nelerdir ve şu ana kadar nerelere ödeme yaptınız?

Soru:4- Fiskobirlik A.Ş’yi tasfiye etmeyi düşünüyor musunuz?

Soru:5- Ordu Soya A.Ş’yi  11 milyar TL zarar ettirdiğiniz iddia edilerek savcılığa verdiğiniz, halen de yargılaması süren kişiler arasında şu anda Fiskobirlik ve şirketlerinde çalışan yetkili çalışan ya da personel var mıdır?

Soru:6- Üç gün gibi kısa bir süre içinde 150 bin TL bilgisayar ihalesi yaptırdığınız doğru mu? İhale süresi acaba neden bu kadar kısa tutulmuştur? Soru:6- Fiskobirlik Genel Müdür ve şirketlerinin norm kadro uygulaması nedeniyle mahkum olduğu özlük haklarını içeren tazminat tutarı ne kadardır?

Soru:7- Entegre tesislerinde yapılan sosyal tesislerin nihai bedelinin muamman bedelinin iki katı kadar olmasının nedeni nedir?

Soru:8- Fiskobirlik de teftiş kurulu var mıdır? Varsa kaç personelden oluşmaktadır? Soru:9- 2006-2007 yılları arasında birlikten ayrılmış kaç personele, kaç Türk Lirası kıdem tazminatı ödenmiştir? 2013 de dâhil olmak üzere kurumdan ilişiği kesilmiş personelden kıdem tazminatını alamamış personel bulunmakta mıdır, kaç kişidir?

Fiskobirlik başkanı Lütfi Bayraktar’dan bu sorulara cevap alabilirsem çok sevineceğim.. Çünkü bize bu sorular sorulduğunda gazeteci olarak cevap veremiyoruz, Sayın Bayraktar bizi bilgilendirirse biz de onlarla paylaşacağız.. Üreticinin alacakları bir tarafta, işten çıkarılanların mağduriyeti diğer tarafta.. Şu anda Fiskobirlik de çalışanlarda diken üzerinde.. İşin özü; kurumda ne huzur var ne başarı var ne de gelecek adına bir umut var? Üreticiye borcu resmi olarak 19 milyar TL gösteriyorlar..Oysa asıl borç 87 milyar TL üzerinde olduğu iddia ediliyor.. Para yok, bankalar kredi vermiyor, hükümetle köprüler atılmış.. Nasıl ödenecek bu kadar borç? Bizim bu tarafta satılacak mülkte kalmadı. En son kurumun Ünye binası satıldı. 10.5 milyar TL gelir elde edildiği söyleniyor.. Sat gitsin, ver kurtul, nereye kadar bu mantık!

Fiskobirlik büyük yanlışlar içinde uçuruma doğru sürükleniyor. İşin garibi bu işi bilen de bilmeyen de susuyor.. Siyasiler-bürokratlar-sivil toplum kuruluşları üç maymunu oynuyor.. Herkes işine geldiği gibi davranıyor.. CHP Milletvekilleri Selahattin Karamehmetoğlu-Aydın Ayadın,Ferit Mevlüt Aslanoğlu ile DP Trabzon İl Başkanı Ali Akar  dışında konuyu siyasi arenaya taşıyan yok.. Fiskobirlik de yaşanan sorunlar konusunda TBMM’de verilen önergeler komisyonlardan dahi geçmiyor.. Peki ama nereye kadar bu gidişat? Kim bu gidişata son verecek? Dünyanın en büyük üretici birliği olan Fiskobirlik bir kişinin macera sevdasına bir-kaç kişinin de koltuk sevdasına ve rantına kurban mı edilecek? 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir