logo

reklam

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU NEDEN ÖLDÜ?

 Neler oluyor bize…

Farklılıklarımızı uzlaşma zeminine taşıyarak zenginleşme aracı olarak görürdük. Anadolululuğumuzdan kaynaklanan sosyolojimiz, barışık, bir arada yaşama kültürümüze ne oldu.  
Türk’tük, Türkü söylerdik. Sözlerin içine katardık yaşadığımız her türlü olumsuzluğu, öfkemizi, kederimizi, tasamızı, gamımızı, kızgınlığımızı, dargınlığımızı.

Hatta Türkü’yle küfrederdik, saz elde atışırdık…

 

Neler oldu bize, bir haller oldu bize…

 

Bu ülkede hayatın her alanında söz bitti. Artık kimse konuşarak anlaşmıyor.

Bu yüzden de anlaşılmaz şeyler oluyor.

Tam bir toplumsal cinnet hali… Bilinçaltlarının dehlizleri şiddeti dışa vuran travmalar üretiyor. 
Psikoloji ve sosyoloji bilimi diğer insanla ilgili olojilerin tanımlayamadığı şeyler oluyor.

Açıklanması zor ölümlerle sarsılıyoruz.

Bir görüşün karşıtı olmak,birisine göre öteki, ötekine göre beriki olmak öldürülme nedeni.

Şiddet habis bir ur gibi hücrelerimizi yiyip bitiriyor.

Herkes birbirini öldürüyor.

Katilleriyle birlikte yaşayan öldürülme adayı topluluk olduk.

Hatta en öldürmemesi gereken, bütün canlıları korumak yaşatmak için kurulu organizasyon devlet bile, yurttaşından korkuyor, kendini korumak için ve yönetme politikasının bir gereği olarak ya direk, ya dolaylı yollardan veya önlem almayarak öldürüyor.

Kurulu düzen tehdit altında…

 

Sonuncu cinayetin içinde bunların hepsi var.

Yine herkesin aslında katil olduğu yine herkesin öldüğü bir öldürülme ile karşı karşıyayız.

 

Şiddetin son kurbanı Ege Üniversitesi’nde öğrenim gören Ülkü Ocakları Sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu oldu. Ölüm göstere göstere geldi.

Üniversitede gerginlik günlerdir sürüyordu, okul yönetimi ve emniyet ise bakıyordu.
Sonunda olan oldu.

Çakıroğlu, PKK yandaşı gurupla başlayan tartışma ve giderek büyüyen bir kavga sonrasında bıçaklı saldırıda hayatını kaybetti.

Üzüldüm…

Görüşü, hangi fikri temsil ettiği, ne yaparken öldürüldüğü önemli değil. O bir insandı, gençti.

Okulunu bitirip vatanına hizmet etmesine 3 ay kala daha hayatın baharında hayattan bir bıçakla koparılan bir fidandır öldürülen.

Sırf bu neden yeter, O’nun acısını herkes yüreğinde duymalı ve üzülmeli.
Zaten acıda taraf tutulmaz, acılar ortaktır.

Millet olmanın gereğidir bu.
Diğer özelliklerini hızla yitiren bu millet, asıl; acıyı paylaşma erdemini ortadan kaldırdığında yok olacaktır.


Bir taraftan acırken bir taraftan da bu son olaya odaklanılmalıdır.

Çünkü Fırat Yılmaz’ın öldürülmesi şiddetin yol açtığı diğer ölme ve öldürme olayı gibi değildir.
Provakasyon, güvenlik zafiyeti, ambulansın geç gelmesi, can çekerken polis aracının götürmemesi bunlar da var ama bu cinayetin diğer özellikleri, özel olarak değerlendirilmelidir.

 

Nedenine gelince…

Birincisi, eğer eğitimin en üst sınırı üniversitelerimizde verilen eğitim yoluyla bireyler, yaşadığı toplumun kötü özelliklerinden, suç işleme başla olmak üzere, arınamıyorsa,  sosyalleşemiyorsa şiddeti benimsiyorsa, eğitim sisteminde ve o sistem içinde eğitici-öğretici olarak yer alanlarda bir sorun var demektir.

İkincisi, her türlü güvenliğin alındığı özel alanlar olan eğitim kurumlarında ölümle sonuçlanan çatışmalar yaşanıyorsa, durdurulmaz bir süreç başlamıştır ve bir sona doğru gidiyoruz demektir.

 

Ve en önemlisi, artık eğitim kurumlarında bir terör örgütüne bağlı faaliyette bulunan PKK’lı öğrenciler var.  Tıpkı PKK’lı hakim, savcı, vergi memuru, asayiş birimi, parası,televizyonu vesairesi varsa, öğrencisi de olur. Adı üstünde ‘bölünme’…Sadece toprakla bölünme değil her şeyle…
Ne bekliyorduk ki…

PKK’nın silahlı güçleri ve onların sözde kumandanları ve dünyanın hiçbir adalet sisteminde, hiçbir mahkumda olmayan bir özgürlük içerisinde cezaevinden örgütünü yöneten başkumandanları ile çözüm süreci adı altında müzakere yürütülürken, o örgütün legal görünümde örgütlenmesi ve bu örgütlenmeye engel olanlara şiddet uygulaması kaçınılmazdır.

PKK devletleşiyor.

Önünde devlet duramadı, Fırat nasıl dursun…

 

Ruhu şadolsun, ailesinin,sevenlerinin başı sağolsun. 

(İSTANBUL-21.02.2015)

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...