logo

reklam
18 Ağustos 2017

FINDIKTA FİYAT ŞOKU…GEÇEN SEZON NEYSE O!..

Fındık geçen sezonun fiyatlarından TMO tarafından alıma devam edilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, bu yıl üreticilerin mağdur olmaması ve fiyat istikrarı sağlanması için TMO aracılığıyla fındık alımı yapılmasına karar verildiğini açıkladı.
Fakıbaba, "2017 ürünü Giresun kalite fındık için 10,5 lira, Levant kalite fındık için 10 lira fiyatla fındık alımına TMO 21 Ağustos Pazartesinden itibaren başlayacak" dedi
Bu fiyatların alt fiyatlar olduğunu vurgulayan, üreticilerin fındıklarını satmakta acele etmemelerini ve piyasayı takip etmelerini öneren 
Fakıbaba, bakanlığın üretimin sürdürülebilmesi yoğun gayret gösterdiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Üreticimiz kazanmalı ki, üretim süreklilik kazansın, hiç bitmesin. Üreten yoksa yaşam yoktur. Gıda yoksa hayat yoktur. Meseleye böyle yaklaşıyoruz. Çiftçimiz, üreticimiz başımızın tacıdır. Fındık üreticilerimiz de aynı şekilde başımızın tacıdır. Malum fındık, Karadeniz bölgemizde alternatifi olmayan stratejik bir üründür. Fındık, 700 bin hektar alanda 500 bin üreticiyi ilgilendiren bir üründür. Karadenizli vatandaşlarımız, fındık üreticilerimiz zor coğrafya şartlarında üretim yapmaktadır"
Fındığın aynı zamanda çok önemli bir ihracaat ürünü olduğuna da işaret eden Fakıbaba, fındıkta 2 milyar doların üzerinde ihracaat geliri olduğunu söyledi. 
Fakıbaba, fındık rekoltesine ilişkin, "Fındık rekoltesini önceden 700 bin ton olacağını hesap ediyorduk, ancak son zamanlarda külleme ve güneş yanığından dolayı rekoltenin 650–700 bin ton civarında olmasını öngörüyoruz. Bizde rekolte yüksek olmasına rağmen dünya rekoltesinde geçen yıla göre ciddi bir artış yoktur, bu da Türkiye'nin bir avantajı olarak görülmektedir" dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?