Giresun

FINDIKTA ÇOCUK İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK SUÇ

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü fındık toplama mevsiminin başladığı şu günlerde fındık bahçelerinde çocuk işçi çalıştırılmamasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamadai Anayasanın 50. Ve 71. maddesinde, Uluslararası İLO Sözleşmesinde,İlköğretim ve Eğitim Kanununun 59. maddesinde 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmaması ile ilgili hükümler bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: Fındık bahçelerinde çocuk işçi çalıştıranların tespit edilmesi halinde 4857 Sayılı İş Kanunun 104 maddesinde belirtilen 1.478 TL. ceza uygulaması cihetine gidilecektir

Ayrıca denetimler sonunda yabancı uyrukluların çalıştırıldığının tespiti halinde 4817 sayılı Kanunun 21. Maddesi gereğince çalışma izni bulunmadan yabancıyı çalıştıran işverene her bir yabancı için 8.368 TL. ,çalışma izni olmaksızın bağımlı çalışan yabancıya da 836 TL. ceza uygulaması cihetine gidilecektir.

Fındık üreticilerinin ve Mevsimlik  Tarım İşçilerinin mağdur olmamaları için gerekli hassasiyeti göstermeleri ilanen duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir