GiresunUlusal

FINDIK REKOLTESİ NE?

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu fındık hasat dönemi yaklaşırken birbirinden farklı rekolte tahminleri ile yapılan manipülasyonların üreticiye zarar verdiğini söyleyerek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e, “ üreticimiz hangi kurumların tahminlerine itibar etmeli, Bakanlık rekolte tahmini yaptı mı 2014 rekoltesi ne kadar bekleniyor” diye sordu.

Karaahmetoğlu önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“1.  Bakanlığınız 2014 fındık üretiminin ne miktarda gerçekleşeceğine dönük rekolte tahmin çalışması yapmış mıdır?  Bu çalışmayı sahada hangi birimleriniz marifetiyle, hangi tarihlerde gerçekleştirdiniz?

2.  Bu çalışmalar neticesinde fındık üretimi yapılan hangi ilimizde ne miktarda fındık üretimi beklenmektedir? Türkiye geneli rekolte tahmininiz nedir?

3. Don afeti yaşanan illerimizde beklenen tahmini rekolte ne kadardır?

4. Giresun ve Ordu İllerinde tahmini rekolte beklentisi ne kadardır?

5. Giresun ve Ordu İllerimizde yaşanan don afeti sonrasında beklenen rekolte düşüşü ardından ayrı kurumların birbirinden yüzde yüz farklı sonuçlara ulaşması nasıl açıklanabilir? Mevcut durumda üretici hangi kurumların tahmini rekolte açıklamasına itibar etmelidir?

6.      Bu çelişkili rakamlarla oluşturulmaya çalışılan spekülatif havanın ortadan kaldırılması ve fındık spekülatörlerinin manipülasyonuna imkan verilmemesi için tedbir almayı, üreticimizin korunması açısından gerekli bir önlem olarak düşünüyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir