Giresun

FINDIĞIN PATRONLARI GİRESUN’DA BULUŞTU

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2016 Ağustos ayı ihracat rakamlarını Giresun’da açıkladı ve yeni fındık ihracat sezonunun startını verdi.

Liman sahasında düzenlenen törene Vali Hasan Karahan, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç, AK Parti Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Sabri Öztürk ve davetliler katıldı.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, törende yaptığı konuşmada, fındığın Türkiye'nin ihracatında etkin rolü olduğunu söyledi. Büyükekşi, “Ana hedefimiz fındıkta verimliliğin artırılması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, iç ve dış tüketimin artırılmasıdır. Böylelikle hem teknik alt yapının, hem de fındık tanıtım faaliyetlerinin gerektiği şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Şu anda ihracatımızın yüzde 10'u tarım olmak üzere yüzde 90'ı sanayi ve sanayi ürünleri. Giresun'da da fındık dışında ekonomiye de odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç de, Türkiye'nin dünya fındık üretiminde ve ticaretine de bir tekel konumunda olduğunu kaydetti.
Sevinç, fındık piyasasının açıldığını, bundan sonra piyasanın konuşacağını dile getirerek, "Bırakalım piyasa konuşsun biz konuşmayalım. Herkes yanılabilir tahminlerinde, görüşlerinde, iddialarında da yanılabilir ama piyasa yanılmaz, piyasa doğruyu söyler. Piyasayı izleyelim, herkesin iddialarının ne derece doğru olup olmadığını görürüz." diye konuşu apılan törende konuşan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, “Fındığın serbest piyasaya bırakılamayacak kadar değerli bir ürün olduğunun vurgusunu yaptı.”

timthumb

AKSU'YA KATKILARI NEDENİYLE PLAKET VERİLDİ

Tören sonunda, Karadeniz İhracatçı Birliğine vermiş olduğu desteklerden dolayı Başkan Kerim Aksu’ya, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KİB) Başkanı İlyas Edip Sevinç ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından teşekkür plaketi verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir