logo

reklam
17 Kasım 2017

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ FETÖ SORUŞTURMASINA YÖK MÜDAHALESİ

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Giresun Üniversitesi’nde 5’i akademisyen biri memur olmak üzere 6 kişi açığa alındı. YÖK tarafından görevden alınanlar arasında, Prof. Dr. Ünsal Bekdemir de bulunuyor. 

Alınan bilgilere göre; bu kişilerle ilgili üniversitedeki komisyonun işlem yapmaması, adli soruşturma yolunu açmaması üzerine YÖK harekete geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da konuyu takip ettiği ve üniversiteyle ilgili talimat verdiği öğrenildi.

Önceki gün gerçekleşen kararla YÖK, üniversiteye yazı yazarak Bekdemir ve Yrd. Doç. Z.Ö., Yrd. Doç. F.K., Yrd. Doç.M.T.,Yrd. Doç. D.Ş. ve memur olarak görev yapan M.Y.’yi açığa aldı. Ardından da açığa alınanlar hakkında adli soruşturma başlatıldı. 

Üniversitenin akademik ve idari personeline ilişkin olarak yürütülen soruşturmalar kapsamında yeni görevden almaların gündemde olduğu belirtiliyor.

ATTAR DÖNEMİ DIŞINDA HER DÖNEM YÖNETİCİ OLAN BEKDEMİR DE AÇIKTA…

Bekdemir, KHK ile FETÖ/PDY ilişkisi nedeniyle ihraç edilen ve halen tutuklu olan sanık Halil İbrahim Bahar’ın 2010 yılında Giresun Üniversitesi Rektör Vekiliyken Başdanışmanı olmuş, ardından da yine Nurettin Canikli'nin isteği ile göreve getirilen ve daha sonra AKP'den aday olan Rektör Vekili Yılmaz Can döneminde ise şimdiki Rektör Cevdet Coşkun’la birlikte Rektör Yardımcısı olarak görev yapmıştı.  Bekdemir, son olarak Coşkun döneminde de üniversitenin yönetim kurulu üyeliğine ve açık öğretim il koordinatörlüğüne ardından da Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı başkanlığına getirilmişti.

GÖZLER COŞKUN’UN YAPACAĞI AÇIKLAMADA…
Öte yandan YÖK’ün FETÖ/PDY nedeniyle kendi kadrosuna dönük ‘operasyon’ yapılmasına Rektör Coşkun’un nasıl bir tavır takınacağı bilinmiyor. Halen İran’da bulunan Coşkun’un da hakkında benzer iddia ve suçlamalarla soruşturma yürütüldüğü biliniyor. 

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, bir süre önce yaptığı açıklamada; üniversitede 17’si akademik kadro, 3’ü idari olmak üzere 23 personelin ihracını gerçekleştirildiğini 30 kişinin ise gri listede olduğunu ifade etmişti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?