logo

reklam

FERRERO’NUN MERKEZİ ALBA İLE GİRESUN BELEDİYESİ ‘KARDEŞ’

Türkiye'de de son yıllardaki yatırımlarıyla tekelleşerek serbest piyasanın ve ihracatın tek belirleyicisi haline gelen Ferrero'nun merkezinin bulunduğu ve fındık üretimi yapılan İtalya’nın Alba kenti  belediyesi ile Giresun Belediyesi kardeş belediye oldu.  

Bu konudaki protokol Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ile Alba Belediye Başkanı Maurizio Marello tarafından imzalandı.  87’nci Uluslararası Beyaz Trüf Mantarı Fuarı, Türkiye ile İtalya arasında yeni kurulan bir ortaklığa ev sahipliği yaptı. Organizayon kapsamında düzenlenen fuarın açılışındaki törende,  konuşan Başkan Aksu, Giresun’un Türkiye’nin fındık başkenti olduğunu ifade etti. Aksu, “ Farklı coğrafyalarda ve farklı kültürlerde yaşasak dahi hepimiz bir dünya insanıyız kurduğumuz bu dostluk köprüsü ekonomik olduğu kadar kültür paylaşımını dostluğu ve kardeşliği sağlayacaktır. Sizlere fındığın başkenti, kirazın  anavatanı Giresun’dan selam getirdim. İki kent arasında derin bir bağ kurmak istedik. En önemli ortak noktamız, fındıklarımız” dedi.

"KARDEŞLİK FİKRİ FERRERO'NUN BAŞKANLARINDAN FULCİ'DEN ÇIKTI" 

Marello da Giresun ve Alba arasındaki bu kardeşlik fikrinin, Türkiye’de de üretim yapan İtalyan Ferrero çikolatalarının başkanı Büyükelçi Francesco Paolo Fulci’den çıktığını belirtti.

Giresun’daki fındık üretimiyle bölgelerindeki üretimin benzediğini dile getiren Marello, "Bu protokol, dostluk ve kardeşlik köprüsü kurma arzusunu gerçekleştirme, kültürel, turistik, ticari değişimler sağlama ve her şeyden öte bu ülkeyle yakınlaşma imkanı verecek" ifadesini kullandı.

Alba kentindeki imza törenine katılan Türkiye’nin Milano Başkonsolosu Hami Aksoy da yaptığı açıklamada, "Bugün imzalanan bu protokol, Türk ve İtalyan halkları arasındaki kültürel ve sosyal ilişkilerin gelişimine katkı da bulunacaktır. Toplumlararası ilişkilerin gelişimi kadar ekonomik ve ticari ilişkilere de olumlu etkisi olacağına inanıyorum" dedi.

İtalya’nın Alba kenti Belediye Başkanı beraberindeki heyetle, 27 Mart’ta Giresun’a gelip Kardeş Şehir protokolü imzalamıştı.

Belediye heyertinde, Ahmet Yusufağoğlu, Metin Yılmaz, Gokhan Bozalioğlu,Hatice Oral, Vahdet Yenal, Erdinç Hıdımoğlu, ve Başkan Yardımcısı Murat Ersoy da yer aldı. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?