logo

reklam
27 Kasım 2016

FERRERO TEKEL DEĞİLMİŞ!..İYİ DE FİYATI KİM DÜŞÜRÜYOR?

Türkiye’de son dönemde fındık fiyatlarındaki düşüşün sorumlusu olarak gösterilen İtalyanlar’ın ünlü çikolata firması Ferrero’nun Türkiye Başkanı Carlo Marsili, fındık fiyatlarındaki düşüşten ‘üreticiyi beklentiye sokanların beyanları’ sözleriyle Ziraat Odaları’nı sorumlu tuttu.

Marsili, firma olarak fındıkta Türkiye’ye bağlı olduklarını ve Türk fındığı almak için çaba gösterdiklerini ancak piyasada tekel olma konumlarının olmadığını belirterek,”her fiyattan alım yaptık, yapıyoruz. 20 TL olduğu zaman bile alım yaptık. Bu yıl fındık fiyatının daha düşük olmasının nedeni, piyasada dolaşan söylemlerdir” dedi.

“FINDIK FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞTEN ‘FINDIĞINIZI SATMAYIN, TUTUN’ DİYENLER SORUMLU”

Carlo Marsili şunları söyledi: “Fiyat daha sonra yükselecek denildi. Bu doğru değildi. Sebebi gayet basit. Depolarda geçen yıldan 150-200 bin ton civarında fındık kalmıştı. Dolayısıyla sadece bu yıl yapılan üretim üzerinden değerlendirme yapmak yanlıştır. Geçen yıldan elde kalanları da bunun üzerine koyarak hesap yapmak gerekiyordu. Dolayısıyla halen Türk fındık piyasasında yeterli miktarda fındık bulunuyor. Bu nedenle de fiyat hareketleri böyle ve bu seviyelerde seyrediyor. Bunun sebebi Ferrero değil, hesabı yanlış yapanların üreticiyi beklentiye sokan beyanlarıdır.”

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?