logo

reklam
20 Kasım 2015

ESPİYE’DE 20 BİN BALLI FİDAN DAĞITILDI

Giresun Valiliği, Giresun Arıcılar Birliği ve Orman Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa arıcılara 20 bin adet fidan dağıtıldı.

“Ballı bitkiler toprakla buluşuyor” projesi kapsamında Espiye Orman İşletme Müdürlüğü’nde düzenlenen tören ile birlikte arıcılara kestane, akasya ve ıhlamur fidanların dağıtım gerçekleştirildi.2015-957-2

PİR: “TÜM ORMANLARIMIZ BAL ORMANLARI HALİNE GELDİ”

“Ormanların ve tabi hayatın yaşaması için fidanlarımızı çiftçilerimiz ile buluşturuyoruz.” diyen Orman Bölge Müdürü Celal Pir “Doğal ormanlarda üretilen bala bölge müdürlüğü olarak bizde bir katkı sağlamak düşüncesinde bal ormanları kurduk. Giresun’da 7 tane bal ormanı mevcut. Şuana kadar bu bal ormanlarımıza balı bulunan kestane, ıhlamur ve akasyadan oluşan 220 bin adet fidan diktik. Ayrıca ağaçlandırma ve toprak muhafaza sahalarımıza da yüzde 10 civarında bal ormanı ağaçları diktik. Bir nevi tüm ormanlarımızı bal ormanı haline getirdik” dedi.  

ELEVLİ: “20 BİN FİDANDAN 100 TON BAL ELDE EDİLECEK”

Giresun Arıcılar Birliği Başkanı Kubilay Elevli ise bal ormanları konusunda iddialı olduklarını belirterek, “Akasya hem bal özelliği hem de erozyonla mücadelede önemli bir bitki. Kestane ve ıhlamurun da 15 yaşına geldiğinde yılda ortalama 6 ile 12 kilo arasında bal verimi var. Eğer özellikle 20 bin fidanı ortalama 5 kilo desek 100 ton bal ilimize katkı sağlayacak. Ihlamurun çiçeğinden de özellikle aile bütçesine katkısı olacak. Bunun için bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu

KARAHAN: “ÇİÇEKLİ AĞAÇLAR, BALIN KALİTESİ AÇISINDAN DA ÖNEMLİ”

Fidanı dikiyorsunuz, ona bakıyor büyütüyorsunuz. Olgunlaşan ağacın meyvesinden insan da dahil olmak üzere herkes faydalanıyor” diyen Vali Hasan Karahan da, “Giresun ormanları, Karadeniz ormanları bize büyük bir imkan sunuyor ama insan içinde bulunduğu nimetlerin kıymetini anlayamıyor. Hakikaten ormanlarımız her yönüyle çok kıymetli ve değerli bir o kadarda zengin. Arı için önemli olan çiçekli ağaçlar, balın kalitesi açısından da önemli. Arılar olmazsa hayat da olmaz. Bazı yerlerde arıların olmadığı yerlerde alarm sinyalleri çalıyor. Hepsini bir arada değerlendiriyoruz. Hayırlı bir iş yapıyoruz. Bu hizmetler devletin öncülüğünde yürütülüyor ama vatandaş da bu işe sahip çıkmazsa ben bu işi yapacağım demezse bu zorla olacak işler değil. Sonuçta arıcılık zahmetli bir iş.  Onlara da bol bereketli kazançlar diliyoruz. Hepiniz ballı olun inşallah” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 20 bin kestane, akasya ve ıhlamur fidanı arıcılara dağıtıldı. Törene Espiye Kaymakamı Mesut Çoban, Giresun İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Jandarma Komutanı Albay Ali İhsan Ersoy ile davetliler katıldı. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?