logo

reklam
03 Eylül 2015

ESPİYE YEDİ DEĞİRMENLERE GEZİ

Giresun Kent Konseyi Başkanı aynı zamanda Giresun Çevre ve Kültür Derneği Başkanı N. Uğur Karaibrahimoğlu; aralarında derneğin kurucu üyelerinden olan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu ve eşi Zekiye Bektaşoğlu’nun da bulunduğu 18 kişilik heyet ile birlikte Espiye Yeniköy’de bulunan 7 Değirmenler Tabiat Parkı’na bir gezi düzenledi.

IMG_2426

BİR DOĞA HARİKASI: YEDİ DEĞİRMENLER TABİAT PARKI

Yayla turizminin gelişmesi için doğaya verilen önemi ve tabiat parklarında yapılan çalışmaları dikkatle izlediklerini söyleyen Başkan Karaibrahimoğlu, “Gerek Kuzalan Şelaleleri, gerek Ağaçbaşı Tabiat Parkı ve en son ziyaret ettiğimiz bir doğa harikası olduğu kadar, bir kültürü de çok önemli ölçüde yaşatan Yedi Değirmenler Tabiat Parkı’nın Giresun turizmi için çok önemli olduğuna inandığım bir çalışmadır.” dedi.

Espiye’nin yaklaşık 30 km güneyinde Gelevera Deresinin kolu olan, Karadona Deresi yanından çıkılan, Yeniköy hudutları içindeki yaklaşık 450 metre yüksekliğindeki bir mağaradan çıkarak eğimli bir vadi ile Karadona’ya dökülen su üzerine kurulan 7 adet değirmenin, bölgede yapılan çalışmalar sonrası Karadeniz’i çok güzel simgelediğini söyleyen Karaibrahimoğlu, “Edindiğimiz bilgilere göre 2015 yılında başlayan çalışmalarla bu değirmenlere tabii taşlardan çıkış yolları yapılmış 10 adet yağmur koruma barınağı, 6 adet yanları açık dinlenme kulübeleri, 6 ve 7 numaralı değirmenlere çıkışın hemen önünde girişte bir Otopark alanı ve içinde tuvaletlerin de bulunduğu bir servis binası da hizmete hazır durumdadır. Bu tesislerin işletilmesi için yakında ihale yapılacağını memnuniyetle öğrendik.’’ diye konuştu.

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER

Yedi Değirmenler’in tabiat parkı olarak tescilinde önemli çalışmalar yapan bir önceki Valimiz Dursun Ali Şahin’e teşekkürü bir borç bildiklerini, yine daha önce yaptıkları ziyaretlerde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ertan Kuduban‘ın Giresun yaylalarında yapılacak çalışmalar ile ilgili sunumunu büyük bir heyecan ve iş aşkı ile gerçekleştirdiğini büyük bir memnuniyet ile karşıladıklarını belirten Karaibrahimoğlu “Bizlere ilk olarak Müdür Ertan Bey tarafından bir sunum eşliğinde aktarılan Kuzalan Şelalerini, Ağaçbaşın’ı ve Özellikle Yedi Değirmenlerdeki çalışmaları gördükten sonra, doğrusu emeği geçen herkese takdir etmeden geçmenin haksızlık olacağını düşünüyorum. Bunun için başta Orman Bölge Müdürü Celal Pir olmak üzere özellikle Şube Müdürü Ertan Kuduban, Şef Özen Özkaya ve bizim gezimizde mihmandarlık yapan Milli Parklar’da görevli Metin Koç’a ve ismini sayamadığım birim de çalışan diğer çalışanlara takdir ve teşekkürlerimzi sunuyoruz. Bu her iki seyahatte de benimle aynı düşüncede olan arkadaşlarım gibi bu tesisleri gelecekte ziyaret edecek olan tüm ziyaretçilerin benimle aynı düşüncede olacağına eminim. Bir de bu üç tabiat parkının mutlaka Giresun’da gezilecek yerlerin yer aldığı belge ve dökümanlara mutlaka konulması gerektiğini düşünüyorum.’’ Diye konuştu.

SAYIN VALİMİZ TURİZM KONUSUNDA HASSAS

Vali Hasan Karahan’ın Giresun’da göreve başladığı tarihten itibaren eski valilerin turizm ile ilgili çalışmalarını bıraktığı yerden artan boyutlarda sürdürdüğünü, özellikle adanın turizme açılması ve yayla turizmi başta olmak üzere çalışmaları büyük bir hızla devam ettirdiğini takdirle izlediklerini de kaydeden Karaibrahimoğlu, “Turizm ile kendi çapında ilgilenen, Aksu Şenlikleri’ni Festival haline çeviren,  Turizm Tanıtma Derneği’nde yönetim kurulu üyesi ve başkanlık yapan biri olarak zaman zaman bazı eksikliklerde olsa turizm çalışmalarında bir hız kazandığını görmek beni de mutlu ediyor. Sayın valimizin Yedi Değirmenler ile ilgili çalışmalara yardımcı olduğunu ve takip ettiğini öğrendim. İzinleri ile bu havalinin daha düzgün olması için tespit ettiğim eksikleri hem valimize hem de ilgililere sunmak istiyorum.” Diye konuşarak düşüncelerini üç madde halinde aktardı.

1.         Yedi değirmenler, Kale, Kemer köprü ve 2 adet Mağaranın Kültür ve tabiat varlıkları kurulunca tescili yapıldığından Milli Parklar tarafından restorasyonu yapılamamakta, mağaralar açılamamaktadır. 2016 yılında restorasyonun yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün takip ve organizasyonuna ihtiyaç vardır. Valimizden konunun özellikle takibini talep ediyoruz.

2.         Espiye ile Yedi Değirmenlerin bulunduğu tepenin çıkış noktasına kadar yol kullanılabilir haldedir. Otopark ve Servis binasının bulunduğu kısma kadar olan çıkış yolu, bu hali ile ancak küçük minibüslerin çıkmasını sağlamaktadır. Yolda bulunan keskin virajların düzeltilmesi halinde yolu orta büyüklükteki otobüslerde rahatlıkla tesislere çıkabilir.

3.         Akkaya köyünün Armutdüzü denilen çok güzel bir mesire alanı bulunmaktadır. Yeniköy ile Akkaya köyü arasında yaklaşık 1.5 km’lik yolun üst yapısının elden geçmesi gerekmektedir.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?