EğitimGiresun

ESKİ BAKAN GÜZEL, GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NİN FAHRİ DOKTORU OLDU…

Giresun Üniversitesi,  eski Milli Eğitim bakanlarından ve Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Hasan Celal Güzel’e fahri doktora unvanı verilmesini kararlaştırdı. Güzel, Türk Dünyası Araştırma Topluluğu tarafından düzenlenen törende, biniş giydi ve unvan beraatını Rektör Prof.Dr. Aygün Attar’dan aldı.

 

img_1961

Kalabalık bir davetli topluluğunun izlediği törene, Giresun Valisi Hasan Karahan, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, üniversitenin akademik ve idari personeli  Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, Türk Eğitim-Sen Başkanı Arif Çetinkaya,  öğrenciler ile bazı STK temsilcileri de katıldı.
????????????????????????????????????Törende konuşan Attar, kısa bir süre önce Türkiye’yi temsilen Birleşmiş Milletler’in Cenevre’de bulunan Milletler Sarayı’nda katıldığı  UNESCO Toplumsal Cinsiyet ve Medya Küresel İttifakı toplantısı hakkında bilgiler verdi. Attar, ayrıca bölgemizde yaşanan gelişmeler ilişkin de tespit ve değerlendirmeler yaptı. 

Aygün Attar, üniversite senatosunun kararıyla Fahri Doktora ünvanıyla payelendirilen Güzel’in, Türkiye Cumhuriyeti devletinin önemli kademelerinde uzman, müşavir, müsteşar ve bakan olarak hizmet veren bir şahsiyet olduğuna dikkat çekerek,  “Sayın Güzel emekli olduktan sonra, Yeni Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi ve binlerce sayfadan oluşan eserlerle bilim ve düşünce dünyasına hizmet etmiş, Türk dünyasına, Türk tarihine ve Türk milli kültürüne katkılarıyla bilinen büyük bir değerdir. Kendisine üniversitemiz fahri doktora payesini sunmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

CÜPPEYİ REKTÖR ATTAR GİYDİRDİ

Rektör Attar, daha sonra Hasan Celal Güzel’e fahri doktora beraatını takdim ederek, cübbesini giydirdi.

Güzel ise konuşmasına Giresun Üniversitesi ve Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ı överek başladı.????????????????????????????????????

Attar’ın,  ülkemizin, dünyanın ve Türk dünyasının takdir ettiği başarılı çalışmalar yaptığını söyleyen Hasan Celal Güzel, “üniversitenin öğrenci sayısı 5 binden 30 bine çıkmış. 450 dolayında akademisyen var. Bunların hepsi Giresun ekonomisine katkıda bulunuyor. Üniversitenin Giresun'a, fındığın gelirinden daha fazla katkısı var. Kendilerini tebrik ediyorum. Giresun Üniversitesi çok başarılıdır.Bölgenin ve ülkemizin stratejik faliyetlerine uygun davranıyor. Böyle bir rektöre sahip olduğunuz için de sizler çok şanlısınız. Dünyanın her yerinde Giresun Üniversitesi’nin bu çalışmaları konuşulmakta ve anlatılmaktadır.

Şahsıma gösterilen teveccühle fahri doktora payesi verilmesi beni son derece mutlu etmiş ve gururlandırmıştır” şeklinde konuştu. 

AZERBAYCAN HALK KAHRAMANI TÖRENİN ONUR KONUĞUYDU

????????????????????????????????????Programın son bölümünde Azerbaycan’lı gazeteci Gülşen Behbut, Azerbaycan’ın bağımsızlık sürecini anlatan kısa bir konferans verdi.

Ardından da 1993 yılında Karabağ’da Ermeni çetelere karşı başarıları nedeniyle Azerbaycan Devleti tarafından milli halk kahramanı ilan edilen ve Bayrak Madalyası sahibi Azerbaycan İstihbarat Komutanı Gazi İbad Hüseyinli bir konuşma yaparak yaşadıklarını anlattı.img_2193

Tören, hediye ve plaket takdimi ve  topluluk fotoğrafı çekimiyle sona erdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir