AktüelUlusal

EŞİK GİRESUN’DA FORUM DÜZENLİYOR

EŞİK Platformunun “EŞİT, ÖZGÜR VE ŞİDDETSİZ YAŞAM” Kadın Forumları bu hafta KARADENİZ’li Kadınları Buluşturuyor

2020 yılında toplumun çok çeşitli kesimlerinden her yaştan ve meslekten bağımsız kadınların ve kadın örgütleri tarafından kurulan Eşitlik İçin Kadın Platformu, “Eşit, Özgür Ve Şiddetsiz Yaşam” forumlarını sürdürüyor.  EŞİK, “Haklarımıza, Hayatlarımıza, hayallerimize sahip çıkmak istiyoruz” sloganı ile bu hafta sonu Karadeniz’li kadınları buluşturuyor. 12 Kasım Cumartesi günü Sinop’da yapılacak foruma, Samsun ve Kastamonu’dan da katılım bekleniyor.  13 Kasım Pazar Günü Giresun’da yapılacak foruma ise Rize, Trabzon ve Ordu illerinden kadınlar katılacak.   Giresun Formu Kamu Emekçileri Sendikası Toplantı Salonunda, Saat 14:00 – 17:30 saatlerinde yapılacak.

Yapılan açıklamada, bölgedeki, kadın örgütleri, siyasi partilerin kadın birimlerinin temsilcileri, belediyelerin eşitlik birimleri, kent konseyleri, diğer sivil alanlardan dernekler, baro, meslek odaları ve sendikaların kadın hakları birimleri, kadın muhtarlar, üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler ve bağımsız kadınlara şu çağrı yapıldı:

“Hepimizin derinden hissettiği gibi “eşit, özgür ve şiddetsiz bir yaşam” sürdürmemizin somut yasal ve toplumsal koşulları ortadan kaldırılmak isteniyor. İstanbul Sözleşmesi’nden hukuksuz çekilme ve Danıştay’ın bu kararı onaylamasının ardından, haklarımızı garanti altına alan tüm yasal mekanizmalar tehdit altında. 

Yaşamlarımıza, yaşam alanlarımıza ve özgürlüklerimize yönelen tehditlere karşı durmak ve geleceğimizi belirlemek için yapmamız gerekenin birlikte mücadele olduğunu, tarihi bir eşikte bulunduğumuzu ve böylesi bir süreçte, birlikte direnmeye verdiğimiz ve vereceğimiz emeğin belirleyici olacağının farkındayız.

Önemli bir seçimin eşiğindeyken, bu topraklarda yaşayan her kesimden kadınlar olarak, kadın emeği ve bedeni üzerinden yürütülen her türlü eril siyaseti, tarihin karanlık yüzünde, arkamızda bırakmak; seçimimizin laik, demokratik, adil, eşit, tüm haklara saygılı siyasetten yana olacağını en güçlü şekilde göstermek için buluşuyoruz, Haklarımıza, hayatlarımıza, hayallerimize sahip çıkıyoruz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir