GiresunManşet ÜstüUlusal

EŞCİNSEL BAŞKAN ADAYI KONUŞTU

Bulancak Belediye Başkanlığı’na bağımsız aday olduğunu açıklayan Can Çavuşoğlu, Tüm Türkiye’de olduğu gibi Giresun’da da günün konusu oldu. Ulusal gazetelerin, TV’lerin tümünde ‘Türkiye’nin ilk eşcinsel adayı’ olduğu için ilgi çekerek haber olan Çavuşoğlu, aday olduğu Bulancak’ta da tartışma yarattı. İlçede Çavuşoğlu’nun adaylığına ‘ilçemizin adını lekeledi’ , “oy vermem’ diye şiddetli tepki gösterenlerin yanısıra ‘cinsel tercihi önemli değil, oy veririz’ diyenler de var.  

CHP’li Bulancak İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Mustafa Yılmaz, “siyasi tercihleri cinsel tercihleri ayrı ayrı şeyler. Bizim için cinsel tercihler önemli değil. Siyaset cinsel tercihler üzerine yapılmaz.  Bilimle, akılla, ideoloji ve ilkelerle yapılır. Halkın bir tercihi olursa buna da saygı duyulur” dedi.

ENVER YÜCEL'İN UĞUR EĞİTM KURUMLARINDA ÇALIŞMIŞ…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti doğumlu olduğu öğrenilen ve İstanbul’da yaşayan ve kendini ‘eşcinsel, aktivist, yazar, düşünür, ressam, hümanist ve bir kadın hakları savuncusu’ olarak kendini tanımlayan Can Çavuşoğlu’ nun, adaylık için neden Bulancak’ı tercih ettiği bilinmiyor. Hakkında kendi açıkladıklarının dışında da bilgi yok. Ancak Hemşerimiz Enver Yücel’e ait Uğur Eğitim Kurumları’nda çalıştığı ve geçen yıl Bulancak’ta bir süre Tiyatro kursu açarak eğitmenlik yaptığı bilgisi var.   

Piraziz Derneği’nden Enver Güner ise, editörümüze yaptığı açıklamada “bu adamı tanıyorum, herkesi uyarıyorum, dikkate almayın, itibar etmeyin. İnsanlarla alay ediyor, kandırıyor. Niyeti kötü. Aday falan olduğu yok” dedi. 

Bütün ajanslar ve TV kanallarının söyleşi yapmak için aradığı Can Çavuşoğlu ise; sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı son açıklamada, gösterilen ilgiye teşekkür etti. “Gönüllerin Aday Adayı” olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, adaylık gerekçelerini şu cümlelerle anlattı: “Konu, aslında ufak bir ilçe değil tüm Türkiye’dir. Bu kampanyayı başlatırken en ufak bir seçilme/seçilmeme kaygısı yaşamadım, yaşamıyorum ve yaşamayacağım. Asıl amaç ülkemizde uygulanan saçma sapan “aday adaylı” seçim sistemini eleştirmek, diğer yandan eşcinsellik olgusunu, bireyin seçilme hakkı ve özgürlüğünü, özetle kişinin yasalar çerçevesinde bu ülkede dilediğince düşünmekte, yazmakta, söylemekte, yapmakta, pişirmekte, yemekte, giymekte, çıkarmakta ne kadar özgür olduğunu sorgulatmaktır. Bu konuda da ilk adımı attığıma inanıyorum. Bugün ben olurum, yarın bir başkası seçilir. Kampanyamda yer alan Miami projesi sadece bir şehir ismi değil, bir düşünceler bütünüdür”…

Can Çavuşoğlu, önümüzdeki hafta projeleriyle birlikte önemli açıklamalar yapacağını söyledi. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir