logo

reklam
12 Aralık 2014

ERDOĞANLAR EŞYALARI SARAYA GÖTÜRMÜŞLER

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Çankaya yerleşkesinde yer alan köşk ve binalarda bulunan değerli eşyaların yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na taşındığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 'Bu eşyaların bir envanteri var mı bunlar neler, yeni saraya hangileri götürüldü' diye soran Karaahmetoğlu "Bu kıymetli parçalar, 1150 odalı yeni sarayda hangi birim ve odalarda muhafaza edilecek" dedi.

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu'nun soru önergesi şöyle;

"Çankaya yerleşkesi içinde Müze Köşk, Çankaya Köşkü (Pembe Köşk), Camlı Köşk, Yeni Hizmet Binası, Yeni Genel Sekreterlik ve Devlet Denetleme Kurulu Binası, Başyaverlik Binası, İdari ve Mali İşler ve Koruma Müdürlüğü binaları, Basın Toplantı Salonu, Resepsiyon Salonları, diğer binalar ve sosyal tesisler yer almaktadır. Bu binalarda, çok miktarda değerli eşya, mobilya, halı, tablo, vazo, porselen, seramik, heykel, kristal, ferman'ın bulunduğu, kullanıldığı, sergilendiği ya da depolarında muhafaza edildiği bilinmektedir.

Buna ilişkin olarak:

1.Cumhurbaşkanlığı koleksiyonunda yer alan Çankaya yerleşkesinde yer alan Köşk'ler ve diğer hizmet binalarında muhafaza edilen bu parçaların bir envanteri bulunmakta mıdır? Bunlar nelerdir? Bu güne kadar kırılan, kaybolan, çalınanlara ilişkin kayıtlar mevcut mudur?

2. Bu eşyalardan Atatürk Orman Çiftliği'ne yapılan yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayına götürülenler var mıdır? Var ise yeni saraya hangileri taşınmıştır? Bunlardan yeni saraya götürülmesi planlananlar hangileridir?

3. Taşınma sebebiyle zarar gören olmuş mudur? Hangileridir?

4. Çankaya yerleşkesinde yer alan bu değerli eşyaların yeni saraya götürülmesinin sebebi nedir? Burada muhafaza edilmeleri mümkün değil midir?

5. Bu kıymetli parçalar, 1150 odalı yeni sarayda hangi birim ve odalarda muhafaza edilecektir?

6.Tarihi maddi ve manevi değeri yüksek bu eşyaların, aksesuarın kaybolması, çalınması riski göz önünde bulundurulmuş mudur?"

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?