Aktüel

ENGELLİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ RENKLİ GEÇTİ

Giresun Belediyesi Vahit Sütlaş Sahnesinde düzenlenen etkinlikler İşaret dili eşliğinde İstiklal Marşının okunması ile başladı.f6y93lvz46t91lra26p03m

İstiklal Marşının okunmasının ardından bir konuşma yapan Giresun Bedensel Engelliler Spor Kulübü Başkanı Aksen Sema Küçük, “Engellenmiş bir birey olarak engellenmeye aday olmayacağız. Engelli olmak bir tercih değil, seçim değil, şartların dayattığı bir zorluktur. Sizde buna tek sırada adaysınız. Yollarda beyaz bastonumuz ile yürürken kaldırımlara arabasını park etmiş düşüncesiz yüzünden düşüp yaralanmaya hatta ölmeye il sıradan adaysınız. Akülü tekerlekli sandalyesi ile giderken kullanışsız kaldırımlar yüzünden yere düşmeye adaysınız. Bizler yaşama sevinci yok olmuş acınası kişileriz. Bizim için vaz geçilmek yoktur. Yüz kerede düşsek yüz birinciyi tekrar deneyeceğiz. Hayatın saçlarından tutmaya her zaman devam edeceğiz. Engellemeyin yeter.” ifadelerini kullandı.

4v0m3vf2789t6wa358dd4x

Küçük’ten sonra söz alan Görme Engelliler Derneği Başkanı Hüseyin Yazar ise yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi, “Görme engellilere ve diğer engelli kardeşlerimize yapmış olduğu yardımlardan dolayı Belediye Başkanımız Kerim Aksu’ya çok teşekkür ederim. Göreve geldiği günden beri engelli arkadaşlarımızın ne gibi bir ihtiyacı olduysa eline gelen desteği vermiştir. Görme engelliler için Gazi Caddesinde yaptığı çalışma ile rahat gezilip dolaşılacak alanlar yaratmıştır. Giresun’da bulunan tüm engelli arkadaşlarımız adına başkanımıza başarılı çalışmalarının devamını diliyor, biz senin her zaman arkandayız diyoruz.”

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise konuşmasında, “Yalnız başımıza yürümeyi sevmiyoruz, bizler hep beraber sizlerle beraber yürüyeceğiz. Gelişmiş toplumlara baktığımızda çok gerideyiz. Ama gücümüzün yettiğince bir şeyler yapmaya çalıştık. Engelli taşıma aracımızı aldık. Yollarımızı engellilerimizin kullanabileceği şekilde yapmaya çalışıyoruz. Her fırsatta engellilerimizin sorunlarını dinledik ve yardımcı olmaya çalıştık. Şuanda belediyemizde bir Engelli Birimi kurma aşamasındayız. Yine engellilerimiz ile ilgili bir tiyatro ekibi yapmayı istiyoruz. Sizler bu toplumun bir parçasısınız. Hepimiz birer engelli adayıyız. Yarın kimin ne olacağı belli değildir. Bu yüzden de kimseyi dışlamadan yolumuza devam ediyoruz. Bu akşamı da bir ilk olarak sizlere hediye etmek istiyor, hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Belediye Konservatuarı Halk Dansları Bölümü tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı. Daha sonra bir birbirinden güzel türküler solistler tarafından seslendirildi. Tek kişilik gösteri ve şiirler okundu. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri tarafından Perküsyon Grubu ritim gösterisi ve Mehter takımı gösterisi yapıldı. Etkinliğin sonunda ise Giresun Üniversitesi öğrencileri tarafından Tulum eşliğinden Horon oynanarak kapanış yapıldı.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlik ayakta alkışlandıktan sonra son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir