logo

reklam

EKMEK KAVGASI…

Giresun'da ekmek aslanın ağzında değil, daha da kötüsü tekelci sermayenin elinde. Hiç bir güç, otorite, kontol edemiyor, denetleyemiyor. 
Hatta asıl yetkili, muhatap kurum bile belli değiil.
Önceden zabıta gider halkın menfaatleri üzerinden işlem yapardı. 
Bugüne kadar siz hiç gramajdan çaldığı sabit olunan veya hijyen koşullarda üretim yapmadığı için kapatılan, ceza yazılan fırın gördünüz mü?..
Malum hür teşebbüs. Kim tutabilir onları. 
Unlu mamuller ve gıda sanayi dalında  A.Ş kurup TSO'ya üye oldun mu,ekmek elden su gölden.
Sermayesi  ne ki; un, su, maya, elektrik sanayi indirimli , teşvikten yararlanılıyorsa işgücü ucuz. 
Yani maliyetler arttı palavrası adı altında diledikleri gibi ekmeğimizle oynayabiliyorlar. 
Gramaj iniyor, fiyat sabit kalıyor. Bazende tersi oluyor; fiyat yükseliyor gramaj aynı kalıyor. Böylece adı zam değil ayarlama oluyor. 
Vatandaş çaktırmadan kazıklanıyor. Hatta ekmeği ucuzlattık martavalına inanılıyor. 
20 çuval un işleyebilen fırıncının, TIR'la un çeken sanayici ile başetmesi mümkün mü?..
Bu yüzden rekabet koşulları da yok.  
Dolayısıyla 250 gram ekmek 1 TL.
E malum; ekmek sofraların baş tacı, vaz geçmek mümkün değil, en temel beslenme gıdası. 3-4 kişilik bir ailenin kuş kadar ekmekle doyması da mümkün değil. Bu nedenle 3 ekmek zor yetiyor. 
Hesaplanınca en çok harcamanın ekmeğe gittiği görülüyor.

Bu nedenle bu kente, bu kentin karnını ekmekle doyuran insanlarına iyilik yapmak isteyenlerin ekmek üzerinden siyaset yapmasına veya ekmeğin üreticisini temsil etme adı altında haksız kazancı mübah saymaya, algıları kontrol altında tutmaya yönelik savunma, saldırı stratecisi geliştirmesine gerek yok.
Bunun adı ekmek kavgası değil, kayıkçı kavgasıdır. 
Niyet eğer iyiyse yapılacak şey belli: tarafların oturarak gerçekçi maliyet hesaplarıyla doğru gramaj ve fiyatı bulmak ve herkesi o fiyata uydurmak.
Bu bugüne kadar mümkün olmadı. 
Bir kez daha denedikten sonra bundan sonra artık görev ve sorumluluk Başkan Kerim Aksu'ya kalıyor. 
Adının solunda 'sosyal demokrat ' adı içinde 'halk' olan bir partiden seçilmiş başkan gibi davranıp 'Halk Ekmek' üreterek piyasaya müdahale etmek, O'nun boynunun borcudur..
Kendisinin de böyle bir projesi olduğu görülüyor. Söylediğinde heyecan yarattı, takdir topladı. 
Bu fikri eğer gerçekse, yani bir tehdit olarak sallamadıysa gerçekleştirmesini bekliyoruz.

Bu kenti fırıncıların, dolmuşçuların, seyyar satıcıların, müteahitlerin, yönetmesine izin verme Aksu… 

Hizmetin merkezine insanı koydukça başarı garantidir. 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...