Köşe yazıları

EĞRİBEL ZAMAN TÜNELİ

…….

 -OR-Gİ’den sonra ikinci büyük yatırım Eğribel. Karayolları Genel Müdürlüğü ve Bayındırlık Bakanlığı nezdinde yazışmaları devam ediyor.  Daha önce 6 kilometre olarak etüdü yapılan tünel 150 milyon YTL gibi yüksek rakama çıkıyor. Bu yüzden uzunluğu 2.5 kilometre olarak değiştirildi. Bu uzunluktaki bir tünelde sorunu çözecek, inşallah yeni dönemde bu projeyi de hayata geçireceğiz.

(13 Mayıs 2007-AKP Milletvekili KİT Komisyonu Başkanı Nurettin Canikli)

-Eğribel Tüneli'nin yapılacağından kimsenin kuşkusu olmasın. 1688 metre uzunluğundaki bir tüneli yapmak çok kolay bir iş değil. Türkiye'nin en uzun tünelinin 3 km olduğu düşünülürse bu işi yapmak biraz zaman alacak. Yapılan çalışmalar neticesinde Eğribel Tüneli'nin 2011 yatırım planına alınacağına inanıyorum.

(14 Mart 2010- AKP Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli)

-Eğribel tüneli hükümetimizin gündeminde yer alan ve çalışmaları devam eden bir projedir. Yapılan fizibilite çalışmaları neticesinde 5 bin 700 metre uzunluğunda bir tünelin yapılması gündemde. Böyle bir tünele ciddi bir altyapı gerekli. Çünkü büyük maliyetli yatırım. Hemen yapılabilecek bir yatırım değil. Bu yüzden önce yatırımın altyapısını yapmak zorundayız. Ne hükümetimiz ne de bizler Eğribel Tüneli'ni gündemimiz dışına çıkarmadık ve çıkarmayacağız da"

(26 Temmuz 2010) AKP Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli)

-Muhalefet sıkıştı. Şimdi ellerinde bir Eğribel Tüneli kozu kaldı. İnşallah bunu da yapacağız. 2012 yılında buna da başlayacağız

(25 Ağustos 2010-AKP Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli)

-Eğribel tüneline gelince; burayla ilgilide çalışmalar devam etmektedir. Yalnızca tünel değil buranın yeni bir yol projesi de yapılmaktadır. Yol projesi içerisinde 5 bin 700 metrelik bir tünel söz konusudur. Şu anda çalışmalar tamamlama aşamasındadır. 2011 yılında proje ihalesi yapılacaktır ve 2015 yılında da yol bitirilmiş olunacaktır.

(2 Eylül 2010- AKP Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli)

-Eğribel Tüneli için ön yeterlilik teklifleri alınıyor.  Karayolları Trabzon 10.Bölge Müdürlüğü ilgili birim yöneticilerinin belirleyeceği 6-7 firmanın belirlenmesi sonrasında ihale açılacak

(4 Mart 2011- AKP Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli)

-Bunlar çok ciddi projeler ciddi bir altyapı ve teknik süreç isteyen projeler. Etüt ihalemizi yaptık, proje ihalemizi yaptık , Finansman problemimiz yok,yetiştirebilirsek yıl sonunda yetiştiremezsek 2012 yılında Eğribel tünelinin yapımına başlıyoruz,proje süresi yaklaşık 2,5-3 yıl öngörülüyor,inşallah 2015 yılında tünelimizi bitirerek ,viyadük geçişleri ile virajları kaldırılmış ,standartı yükseltilmiş yollar ile, Giresun'u Şebinkarahisar'a Karadeniz'i Akdeniz’e bağlamış olcağız.

(8 Ağustos 2011)-AKP Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli)

-Başbakan Erdoğan Eğribel Tüneli ile ilgili YPK Kararını imzaladı. Ek yatırım programına alınacak, hayırlı olsun.

(Mart- 2014 AKP Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli…)

                                               *                    *              *                                                                 

AKP Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli, Eğribel'e 12 yıl boyunca o kadar çok tünel yaptırmış ki, son tüneli de elindeki imzalı kağıtta; TSO ve GTSO, bazı gazeteci esnafı onunla ve tüneli ile ne kadar övünse ve kendisine ne kadar teşekkür etse azdır…

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir