Giresun

Eğribel tünelinde tek tüple yola devam

Giresun’u Dereli-Şebinkarahisar üzerinden İç Anadolu’ya bağlayan yol güzergahınaki Eğribel Tünelinde, bir süre önce kapatılan sağ tüp, kış şartlarında güvenli geçiş sağlamak amacıyla iki yönlü olarak yeniden trafiğe açıldı.

Tünelle ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Her biri 5900 metre olmak üzere çift tüp uzunluğu 11 Bin 800 metre olan ve 1800 metrelik bağlantı yollarını da kapsayan tünel projesinin tamamlanmasıyla yol kullanıcılarına zorlu anlar yaşatan Eğribel Geçidinin olumsuz etkileri giderilecek, güzergâh 6,5 km kısalacak ve mevcut yola göre zamandan da 25 dakika tasarruf sağlanacaktır.

Eğribel Tüneli ile bağlantı yolları, Doğu Karadeniz’i İç Anadolu ve güney bölgelerine bağlayan Giresun – Dereli – Şebinkarahisar Devlet Yolu üzerinde yer alan 2200 rakımlı Eğribel Geçidi‘nin mevsim şartlarından etkilenmeden güvenli ve konforlu geçilerek, Giresun ile Sivas arasında kesintisiz trafik akışının sağlanması, bölgenin ticaret, ekonomi, sanayi ve turizmine katkı sunulması amacıyla projelendirilmiştir.

Giriş kotu 1860 metrede başlayan 5900 metrelik çift tüplü tünel, yüzde 2,86 eğim ile 1720 metre kotunda son bulmaktadır. Tünelde her iki tüpte kazı ve destekleme imalatı bitirilmiştir. Sağ tüpte nihai kaplama betonu ve binder seviyesinde üstyapı imalatları tamamlanmış olup elektrik ve elektromekanik işler devam etmektedir. Sol tüpte çalışmalar ise devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir