Eğitim

EĞİTİM BİR-SEN’DEN UYARILAR

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 31 Ağustos Pazartesi günü uzaktan eğitime, 21 Eylül’de ise, kademeli olarak yüz yüze eğitime başlıyor. Şu anda 1 milyonun üzerindeki öğretmen okullarda mesleki eğitim faaliyetlerine ve pandemi karşısında alınacak önlemlerle ilgili hazırlıklara başladı. MEB tarafından tüm okul ve kurumlara yollanan talimatla ‘Okulum Temiz’ belgesi için başvuru yapılması istendi.
Okullarda eğitimin başlaması öncesinde bir değerlendirme yapan Eğitim Bir-Sen Giresun Şubesi, yaşanacak sorunlara ilişkin uyarılarda bulund ve taleplerde bulundu.
Sendikanın açıklamasında şu başlıklar dikkat çekti:
-Okullarımızın ciddi bir bölümünde yeterli sayıda yardımcı personel bulunmamaktadır.
-Bazı okullarımızda şu anda idari kadro dışında görev yapan herhangi bir personel bulunmamaktadır.
-İŞKUR aracılığı ile istihdam edilecek geçici temizlik personelinin görevlendirilmesi halen yapılmamış hatta yüz yüze eğitimin ertelenmesi ile bu görevlendirme askıya alınmıştır.
-Özellikle Temel Eğitim kademesi başta olmak üzere, okullarımızda hijyen malzemelerinin, sosyal mesafe ve pandemi güvenlik uyarılarının teminini sağlayacak kaynak bulunmamaktadır.
-Okul aile birliği kaynakları sonuna kadar kullanılmış, kantin vb. gelirler de olmadığı için okullarımızın zaten kısıtlı olan mali tablosu iyice sıkıntılı bir hal almıştır.

Bu durum karşısında acilen;
-Bakanlığımız birimleri tarafından gerekli mali kaynakların okullarımıza aktarılması sağlanmalıdır.
-İŞKUR tarafından yapılacak görevlendirme öne çekilmeli ve kontenjan pandemi sürecindeki iş yükü de dikkate alınarak artırılmalıdır.
-Nasıl ki bir ders saatinin öğretmensiz geçmesi kabul edilemezse çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin sağlığı için okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı da acilen giderilmelidir.

Açıklamada “TSE ve MEB işbirliği ile okullarımıza verilecek olan ‘Okulum Temiz’ belgesinin kağıt üstünde kalmaması için ve aylardır sabırsızlıkla öğrencilerine kavuşmayı bekleyen öğretmenlerimizin sınıflarında güven içinde eğitime odaklanabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığımızın değerli yöneticilerini belirttiğimiz hususlarda acilen çözüm geliştirmesi ortak temennimizdir”ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir